loader
TCMB, YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİNİ 14.1’E YÜKSELTTİ

TCMB, YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİNİ 14.1’E YÜKSELTTİ

Köklü Değişim Medya

Merkez Bankası, 2021 yıl sonu için daha önce açıkladığı yüzde 12.2 olan enflasyon tahminini yüzde 14.1 olarak yukarı yönlü güncelledi. Enflasyondaki tırmanış hızlanırken, zor şartlar altında yaşam mücadelesini sürdüren halkın da her geçen gün alım gücü düşmeye ve zamlar altında ezilmeye devam ediyor.  

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın üçüncü enflasyon raporunu  düzenlenen bilgilendirme toplantısında açıkladı.

Kavcıoğlu, “Takip ettiğimiz yüksek frekanslı veriler, ikinci çeyrekte büyümenin baz etkisiyle oldukça yüksek oranda gerçekleşeceğine işaret ediyor. Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüşü sağlama önceliği doğrultusunda kararlılıkla sürdürülmesi oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görmektedir. İhracattaki güçlü artış eğiliminin yanı sıra turizm faaliyetlerinin canlandırılmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesini bekliyoruz” bilgisini paylaştı.

Merkez Bankası, 2021 yıl sonu için yüzde 12.2 olan enflasyon tahminini yüzde 14.1 olarak yukarı yönlü güncelledi. Merkez Bankası, 2022 yıl sonu için yüzde 7.5 olan enflasyon tahmini yüzde 7.8 olarak revize etti, 2023 enflasyon tahmini ise yüzde 5 olarak korudu.

 

SON HABERLER