loader
TCMB ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

TCMB ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

Köklü Değişim Medya

Merkez Bankası mevcut durumdan uzak olan yüzde 8,9 seviyesindeki yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12,1 seviyesine yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, “döviz kuru için tahmin ve hedefimiz yok” diyerek ekonominin içinde bulunduğu sıkıntının resmetmiş oldu.  TCMB yıl sonu enflasyon tahmini olarak yüzde 12,1’i işaret etse de, yıl başından beri TL'nin dolar karşısında eriyerek yaklaşık yüzde 26 değer kaybetmesi ve seri zamlar, vatandaşın hissettiği enflasyonun her ay TÜİK'in açıkladığı rakamdan 3 kat daha fazla oranda olduğunu gösteriyor.

Uysal rapor sunumuna enflasyon raporundaki değişiklikleri anlatarak girdi.

Uysal özetle şunları ifade etti:

"-Nisan ayında dip seviyesini gören küresel iktisadi faaliyet kısmi toparlanma gösteriyor. Ancak küresel faaliyet salgın öncesi dönemin altında seyrediyor. Ekonomiye yönelik belirsizlik devam ediyor.

-Emtia fiyatları salgın öncesi seviyeleri aştı.

-Genişleyici mali ve parasal duruş gelişmiş ve gelişen ülkelerde devam etti.

-Yüksek belirsizlik gelişmekte olan ülkelere fon akımını engelliyor.

-Türkiye'nin risk primi dalgalı ve yüksek seyrediyor. Türkiye'de portföy çıkışları 3. çeyrekte arttı, döviz kurunda da oynaklık yükseldi.

-3. çeyrekte iktisadi faaliyet 'V' tipi belirgin bir toparlama kaydetti. Toparlanma Eylül ve Ekim ayında sürüyor. 2020'de muhtemelen pozitif büyüme göreceğiz.

-Altın ithalatı dolarizasyon etkisiyle tarihi yüksek seviyelere ulaştı. Kredi politikalarının normalleşmesiyle ithalat azalacak.

-Yılın ikinci yarısındaki istihdam kaybının yarısı telafi edildi. Öncü göstergeler istihdam koşullarının iyileştiğini gösteriyor.

-Güçlü kredi ivmesi ve TL'deki değer kaybı ile Enflasyon öngörülenden yüksek seyir izledi.

-Yüksek frekanslı veriler toparlanmanın eylül ve ekim aylarında sürdüğüne işaret ediyor.

-2020 yılı sonu gıda enflasyonu tahminini yüzde 13,5'e çektik.

-Enflasyonun yıl sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği, 2021 sonunda yüzde 9,4'e gerileyeceği tahmin edilmektedir.

"Kurda Orta Vadede Normalleşme Göreceğiz"

-Merkez Bankası olarak döviz kurunun reel ya da nominal seviyesiyle ilgili bir hedefimiz yok, aşırı volatilite hassasiyetimiz var.

-Kur seviyesi zaman zaman ekonomik temellerden uzaklaşma yaşanabilir orta vadede normalleşme göreceğiz, seviye için tahmin ve hedefimiz yok."

 

SON HABERLER