loader
SKANDAL: ‘DİYANET TOKİ FAİZİNE CEVAZ VERDİ’

SKANDAL: ‘DİYANET TOKİ FAİZİNE CEVAZ VERDİ’

Köklü Değişim Medya

İslam’ı menfaatlere göre eğip büken Diyanet bir skandala daha imza attı. Kurum, İslam’ın ağır bir dille sakındırdığı faize TOKİ istisnası ile caiz diyerek münkerin kapısını araladı. Gaye vasıtayı meşru kılar fikri üzerinden yürüyenlerin, zaman içinde batılın meşruiyetini savunanlara dönüştüğü bu skandal fetva ile bir kez daha kanıtlanmış oldu. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) sosyal konut projeleriyle ilgili bir soruya, bu projelerde ev satmak için kullandırılan kredilerin 'faiz getirisi elde etmek amacı taşımadığı' yönünde cevap verdi. Diyanet, söz konusu projeden yararlanmanın 'caiz' olduğunu söyleyerek bir skandala daha imza attı.

Bu fetva ile münkerin umuma yayılmasına yol açan Diyanet, ciddi şekilde eleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 'Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?' sorusunu yanıtladı.

Kurul verdiği cevapla kredi kullandıran kamu bankalarının amacının ‘faiz geliri elde etmek’ olmadığını, vatandaşların ‘ev sahibi olmasına yardımcı olmak olduğunu’ ifade etti. Ortada faizli bir işlem varken bu münkeri bir menfaat ile meşru hale getirmeye çalışan Diyanet’in fetvası şöyle:

"İslam’da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.

TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

SON HABERLER