loader
SANAYİCİYE DOĞALGAZ İNDİRİMİ “HALKA YOK!”

SANAYİCİYE DOĞALGAZ İNDİRİMİ “HALKA YOK!”

Köklü Değişim Medya

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) doğalgazdan elektrik üreten santrallere sattığı gaz fiyatında yüzde 12,5 indirime gitti. Bu indirim halkın kullandığı konuttaki dağalgazı kapsamıyor. Rusya'dan en pahalı doğalgazı alan Türkiye, doğalgaz fiyatlarında zirvedeki yerini koruyor. 

BOTAŞ'ın internet sitesinde yer alan "2020 Yılı Temmuz Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesi"ne göre, konutlarda kullanılan doğal gazın fiyatında değişikliğe gidilmedi.

Doğal gazdan elektrik üreten santrallere satılan gazın fiyatında ise yüzde 12,5 indirim uygulandı ve böylece bin metreküp gazın fiyatı 1400 lira oldu. Sanayi ve ticarethane abonelerine de yüzde 9,8 indirim yapıldı ve bin metreküp gazın fiyatı 1400 lira olarak belirlendi.

Söz konusu fiyat indirimleri, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak.

Bakan Dönmez: “Sanayimizin Çarkları Daha Hızlı Dönecek”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, indirime ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada "BOTAŞ'tan sanayicimizin kullandığı doğalgaza indirim hayırlı olsun. Yeni normalde sanayimizin çarkları daha hızlı dönecek, ekonomik toparlanmamız hız kazanacak. Doğalgaz maliyetlerindeki %9,7 ila %12,5 arası düşüş, üretim ve istihdama pozitif yansıyacak" mesajı verdi.

Rusya’dan En Pahalı Doğalgazı Türkiye Alıyor

Rusya Avrupa ve Türkiye’ye boru hatları üzerinden doğalgaz satışı yapıyor. Rusya'dan doğalgaz ithal eden ülkeler arasında en pahalı doğalgazı ise Türkiye alıyor.

Avrupa piyasalarında bin metreküp doğalgazın fiyatı ortalama 120 Dolar seviyesindeyken, Türkiye bin metreküp doğalgazı yaklaşık 280 Dolar seviyesinden (1.660 TL) alıyor. Aynı boru hattı üzerinden bile Türkiye daha yakın olmasına rağmen doğalgazı, Avrupa’nın aldığı fiyatın iki katından fazla para ödüyor.  

SON HABERLER