loader
SAKARYA’DAKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI ÖLEN İŞÇİNİN AİLESİNE DAVA AÇMIŞ

SAKARYA’DAKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI ÖLEN İŞÇİNİN AİLESİNE DAVA AÇMIŞ

Köklü Değişim Medya

Sakarya'da patlama meydana gelen havai fişek fabrikasının, 2014 yılındaki bir kazada hayatını kaybeden işçinin ailesine 1 milyon 800 bin liralık tazminat davası açtığı ortaya çıktı. 11 yıl içinde aynı fabrikada 7’nci kazanın meydana gelmesi, fabrika sahipleri ve işyerini teftiş etmekle sorumlu resmi makamların, işçilerin hayatına verdiği önemi gözler önüne sermiş oldu.

Sakarya'daki patlama meydana gelen havai fişek fabrikasında 2014 yılında çalışan ve başka bir patlamada hayatını kaybeden inşaat ustası Yılmaz Şapoğlu'nun ailesi başlarına gelenleri anlattı.

Şapoğlu'nun eşi, söz konusu şirketin, dava açmamaları için ev, maaş ve çocukların eğitim hayatını karşılama vaatlerinde bulunduğunu söyledi. Ancak aile bunu kabul etmeyerek 1 milyon 250 bin liralık dava açtı. Bunun üzerine şirket, 'kaza nedeniyle fabrikanın kapalı kaldığını, bu nedenle zarara uğradıklarını' öne sürerek 1 milyon 800 bin liralık karşı dava açtı.

Şapoğlu'nun eşi, "Davamız 5,5 yıldır devam ediyor. Onlar bize biz onlara dava açtık. Onlar da fabrikamız zarara uğradı diyerek dava açtılar.  Firma fabrikanın kaza nedeniyle kapalı kaldığını öne sürerek 1 milyon 800 bin liralık dava açtı. Çok sinirlendim, canın hiçbir değeri olmadığını gördüm. Babasını hiç tanımayan çocuğa bile dava açıldı" diyerek yaşadıklarını anlattı.

Söz konusu iki dava hala sürüyor.

SON HABERLER