loader
ŞAKA GİBİ: “TL İSTİKRARLI, ENFLASYON DÜŞÜYOR”

ŞAKA GİBİ: “TL İSTİKRARLI, ENFLASYON DÜŞÜYOR”

Köklü Değişim Medya

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, seri halde gelen zamlar ve gün geçtikçe TL’nin değer yitirmesine rağmen, enflasyonda iyileşmeden ve TL’de istikrardan bahsederek pembe bir tablo çizmeyi başardı. Art arda yapılan zamlarla halkın beli bükülürken, yaşam şartları iyice zorlaşmış durumda. Söylenenlerle, hissedilenlerin farklı olması, bu açıklamanın inandırıcı olmadığını, yalnızca psikolojik bir etki sağlayabilir düşüncesiyle yapılmış olabileceğini ortaya koyuyor.

TCMB Başkanı Mevlüt Uysal yaptığı açıklamada “Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. TL’deki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine bilgi verdi. Basına kapalı gerçekleştirilen sunum, daha sonra Merkez Bankası internet sitesinden yayınlandı. Uysal, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini söyleyerek, “Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. TL’deki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur. Merkez Bankası, Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen politika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir” dedi.

SON HABERLER