loader
RUSYA SALDIRDI: ‘25 BİN SİVİL TÜRKİYE SINIRINA KAÇTI’

RUSYA SALDIRDI: ‘25 BİN SİVİL TÜRKİYE SINIRINA KAÇTI’

Köklü Değişim Medya

Suriye'de Rusya ve Esed rejiminin İdlib'e saldırıları sonucu son bir haftada yerinden edilen 25 bin sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere kaçtı.

Yerel sivil toplum kuruluşlarından Suriye Müdahale Koordinatörlüğünün verdiği bilgiye göre, bu ayın ilk haftasında, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Rusya, Esed rejimi ve İran destekli yabancı grupların saldırılarında 25 bin sivil yerlerinden edildi.

Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj ise İdlib bölgesinde insani krizin giderek derinleştiğini, yalnızca son bir haftada 25 bin sivilin göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

Hallaj, "Marrtinnuman, Serakib ve Eriha ilçeleri ve kırsalında yaklaşık 425 bin sivil yaşıyor. Eğer saldırılar aynı şiddette bu bölgelere de yayılırsa yerinden edilen sivil sayısı daha da artacaktır." dedi.

Hallaj, rejim güçleri ve Rusya'nın, sivillerin geri dönüşlerini engellemek amacıyla hastane, okul, cami, sivil savunma merkezi ve evleri vurduğunu belirtti.

Rejim güçleri ve Rusya'nın devam eden saldırıları sonucu kaçan sivillerin büyük bir kısmı, Hatay'ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi bölgelerdeki kamplar ile İdlib'de zeytin ağaçlarının bulunduğu alanlara sığınıyor.

Rusya Pazar Yerlerini Bombaladı: 20 Ölü

Suriye ordusu ve Rusya'ya ait savaş uçaklarının, İdlib'te ikisi pazar yeri olmak üzere çok sayıda yerleşime düzenlediği hava saldırılarında en az 20 sivil yaşamını yitirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, Rus savaş uçakları, İdlib'in güneyindeki Marratinnuman ilçe kırsalı ile el-Bara, Belyün, Tehtaya ve Hülübbe köylerine düzenlediği hava saldırılarında en az 13 sivil hayatını kaybetti.

Esed'e bağlı Suriye ordusu da sabah saatlerinden itibaren Kefrenbil beldesi, Bicgas, el-Bara, Bdeite, Has, İhsim, Kefermus, Hazarin, Hırbıt, Birnan, Fervan ile Tel Mennis köylerine düzenlediği hava ve kara saldırılarında toplam 7 kişi yaşamını yitirdi.

8 Çocuk Öldürüldü!

Gözlemevi, saldırılarda hayatını kaybedenler arasında 8 çocuğun olduğunu açıkladı. Bombardımanlar sürerken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Türkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde rejim ve Rusya'nın saldırılarında 1300'den fazla sivil öldü.

Saldırıların yoğun olduğu bölgelerden nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı.

SON HABERLER