loader
MÜTERCİMLER’E İSTENEN CEZA EN FAZLA 1.5 YIL HAPİS

MÜTERCİMLER’E İSTENEN CEZA EN FAZLA 1.5 YIL HAPİS

Köklü Değişim Medya

Katıldığı televizyon programında imam hatipler üzerinden İslam’a hakaret eden akademisyen Erol Mütercimler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Halkın Bir Kesimini Sosyal Sınıf Din, Mezhep, Cinsiyet ve Bölge Farklılığına Dayanarak Alenen Aşağılama' suçu kapsamında 1.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Haliç Üniversitesi eski öğretim üyesi Erol Mütercimler, katıldığı bir televizyon programında imam hatiplileri kast ederek "Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız..." ifadeleri üzerinden İslam’a hakaret etmişti.

Mütercimler'in ifadelerinin ardından sosyal medya üzerinden tepkiler yağmıştı. Mütercimler'in İmam Hatip Lisesi öğrencileri hakkında kullandığı hakaret içerikli sözler üzerine 16 kişi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Şikayetin ardından Mütercimler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifadesi alınan Mütercimler, program sırasında çok yorgun olduğunu bu nedenle söylemek istediklerini tam olarak dile getiremediğini, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek çark etmişti.

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda Mütercimler'in canlı yayında sarf ettiği sözlerin toplumun belirli bir kesimini teşkil eden ve eğitim kurumu olan imam hatip okullarından mezun olmuş kişilere karşı yayın yolu ile alenen tahkirde bulunduğuna kanaat getirerek 'Halkın Bir Kesimini Sosyal Sınıf Din, Mezhep, Cinsiyet ve Bölge Farklılığına Dayanarak Alenen Aşağılama' suçu kapsamında 1.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. Dava ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

SON HABERLER