loader
KINAYANLARIN NEZARETİNDE TRUMP’TAN “YÜZYILIN ŞAMARI”

KINAYANLARIN NEZARETİNDE TRUMP’TAN “YÜZYILIN ŞAMARI”

Köklü Değişim Medya

ABD Başkanı küstah Trump, İslam beldelerindeki yöneticilerin kınayarak eşlik ettiği “Yüzyılın Anlaşması” isimli işgal planını açıkladı. ABD ile dost ve mütteffiklikten türlü tuzak ve ihanetlerine rağmen vazgeçmeyen İslam beldelerinin başındaki yöneticiler, kınayarak işgale yeşil ışık yakmaya devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, gasıp Yahudi varlığının başbakanı Netanyahu ile birlikte 'Ortadoğu Planı'nı açıkladı. ABD Başkanı Trump, küstah Ortadoğu planı kapsamında Kudüs'ün, “İsrail”in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, "Bu harita ile başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak" diyerek kıytırık bir devleti lutfedip, İslam topraklarını bölüştürme cesaretinde bulundu. Trump bu cesareti, sadece kınayarak ona yeşil ışık yakan İslam beldelerindeki işbirlikçi yöneticilerden almaya devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, “İsrail” Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, işgal planını sözde Ortadoğu barış planı adı altında kamuoyuna açıkladı.

Anlaşmanın 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem “İsrail” hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini küstahça savundu.

Trump, konuşmasının başında, tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, “İsrail”in bölünmez başkenti olarak kabul edileceğini iddia etti.

Donald Trump, planının, Filistin'e başkenti Kudüs'ün doğusunda bir bölgede yer alan bağımsız bir devlet öngördüğünü ifade etti ve anlaşmanın uygulanması halinde Filistinlilerin bugünkünden 2 kat daha fazla toprağa sahip olacağını savundu.

Plan kapsamında “İsrail”in "gelecekte kurulacak Filistin devleti"nin koşullarını müzakere etmeye hazır olduğunu ifade eden Trump, amaçlarının birer ulus devlet olarak “İsrail” ve Filistin devletlerinin tanınması olduğunu vurguladı.

Filistin'e 4 Yıl Süre Tanındı

Sözde Ortadoğu barış planına göre Trump, Filistin'e, kıytırıktan bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi amacıyla 4 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti.

Trump, bu kapsamda Filistin ekonomisini canlandıracağını savunduğu 50 milyar dolarlık bir ekonomik planın da hayata geçirilmesini hedeflediklerini ifade ederek siyasi rüşvet sundu.

Trump ayrıca, tek taraflı Ortadoğu barış planının bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etti.

Mescid-İ Aksa'nın Statüsü Değişmeyecek

Öte yandan, Trump, Mescid-i Aksa'nın statüsünün değişmeyeceğini, “İsrail”in bu bölgenin güvenliğini sağlamaya ve Müslümanların Mescid-i Aksa'daki ibadetlerini yapmasını temin etmeye devam edeceğini dile getirdi.

Trump, Ürdün'ün bu konuda bugüne kadar olduğu gibi özel durumunun korunacağını ve bu ülkenin “İsrail” ile çalışmaya devam ederek ihanetini sürdüreceğini açıklamış oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, sözde Ortadoğu barış planı kapsamında öngörülen “İsrail” ve Filistin devletlerinin sınırlarını gösteren bir haritayı paylaştı.

Netanyahu Planın Detaylarını Açıkladı

Daha sonra kürsüye gelen Netanyahu ise Trump'ın tek taraflı Ortadoğu barış planının detaylarını aktardı.

Planı "İsrail” için çok büyük ve tarihi bir kazanım" şeklinde nitelendiren Netanyahu, ABD'nin sözde Ortadoğu barış planı kapsamında Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerini “İsrail” toprağı olarak tanıyacağını açıkladı.

Netanyahu ayrıca, Trump'ın planına göre “İsrail”in, Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdüreceğini de ifade etti.

Gasıp Yahudi Varlığı İşgali Oylayacak

“İsrail” kabinesi, pazar günü işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin "ilhakını" oylayacak.

Büyükelçi Friedman: “İstediği Zaman İlhak Edebilir”

ABD'nin “İsrail” Büyükelçisi David Friedman, Tel Aviv yönetiminin istediği zaman işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "ilhak" edebileceğini iddia etti.

Türkiye Yine Kınadı

Türkiye “dost ve müttefiği” ABD’nin planını yine tepki göstererek geçiştirdi. Hiç bir yaptırımı bulunmayan bu açıklamaların,  gasıp Yahudi varlığını cesaretlendirmekten başka bir işe yaramadığı attığı son küstah adımla bir kez daha teyit edilmiş oldu.

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, Filistin-“İsrail” meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla hazırladığı sözde barış planının ölü doğduğunu belirterek, "İsrail”in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin sözde barış planının ölü doğduğu vurgulanarak, "Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gasbetmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz." değerlendirmesine yer verildi.

Kudüs'ün, Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İsrail”in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz. Kardeş Filistin halkının daima yanında olacağız. Filistin topraklarında bağımsız Filistin için çalışmaya devam edeceğiz. Filistin’in kabul etmeyeceği hiçbir planı desteklemeyeceğiz. İşgal politikalarına son vermeden Orta Doğu'ya barış gelemez."

 

SON HABERLER