loader
“KARA PARA” AKLAMA SİSTEMİ: “KAPİTALİZM”

“KARA PARA” AKLAMA SİSTEMİ: “KAPİTALİZM”

Köklü Değişim Medya

Birleşmiş Milletler (BM), yoksullukla mücadele için kullanılabilecek kaynakların, vergi kaçakçılığı, yolsuzluk ve mali suçlar nedeniyle tüketildiğini ve her yıl en az 1,6 trilyon dolar kara para aklandığını bildirdi.

Uluslararası finans alanında şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda oluşturulan BM paneli, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve yolsuzluğun küresel finansa etkilerine ilişkin raporunu yayımladı.

21’nci yüzyılda ABD’den Çin’e, Rusya’dan Hindistan’a ve İngiltere’den Mısır’a varana kadar tüm devletler, sömürgecilik, savaş, işgal ve türlü işkence yöntemlerini meşru hale getirdiler. Bunun yanı sıra hırsızlık, dolandırıcılık, faiz, zina, taciz, uyuşturucu, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi Kapitalist devletlerin yapmış olduğu ihlaller, Kapitalist sitemin hüküm sürdüğü dünyada “insan haklarını” adeta felce uğrattı.

Kapitalist devletler eliyle yokluğu her gün daha çok hissedilen adalet, güvenlik, insan hakları, ekonomik kriz, açlık ve yoksullukla mücadele eden insanlık, yeni bir düzene, İslam’ın sahih çözümlerine muhtaç.

7 Trilyon Dolar Vergi Cennetlerinde Saklanıyor

Yoksullukla mücadele için kullanılabilecek kaynakların, vergi kaçakçılığı, yolsuzluk ve mali suçlar nedeniyle tüketildiğine dikkat çekilen raporda, kâr kaydırmanın her yıl hükümetlere 500 milyar dolara mal olduğu,  7 trilyon doların vergi cennetlerinde saklandığı ve her yıl küresel gayrisafi milli hasılanın yüzde 2,7'sine denk gelen yaklaşık 1,6 trilyon dolar kara para aklandığı belirtildi.

Bankalar, Kara Para Aklayanlarla Gizli İşbirliğinde

BM paneli eş başkanı ve eski Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite rapora ilişkin, yolsuzluk ve vergi kaçakçılığının yaygın olduğunu ve çok sayıda bankanın ise gizli işbirliği yaptığına dikkati çekti.

Grybauskaite, ''Hepimiz, özellikle de yoksullar soyuluyor. Yoksulluk, iklim değişikliği ve Kovid-19 gibi büyük sorunların üstesinden gelmek için finans sistemine güven çok önemli.'' dedi.

BM paneli eş başkanı eski Nijer Başbakanı İbrahim Mayaki ise suç örgütlerinin pandemiyi istismar ettiğine dikkati çekerek, salgının yayılmasını engelleyecek, insanları yaşatacak ve evlere gıda girmesini sağlayacak kaynakların kötüye kullanıldığı ve yolsuzluk ile buhar olduğunu belirtti.

SON HABERLER