loader
İSTANBUL HAVALİMANI ’ÇİN DOSTU HAVALİMANI’ OLDU

İSTANBUL HAVALİMANI ’ÇİN DOSTU HAVALİMANI’ OLDU

Köklü Değişim Medya

İstanbul Havalimanı, Çinli yolculara yönelik Çince bilen personeller, Çince tabelalar ve dijital destekli bir dizi uygulamayı hayata geçirdi. Dünyada tam kapsamlı şekilde ‘Çin Dostu Havalimanı’ projesini uygulayan ilk terminal binası oldu.

İstanbul Havalimanı’na, Çinli yolcuların deneyimlerini artırmak için hayata geçirdiği uygulamalar neticesinde “Çin Dostu Havalimanı” belgesi verildi

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei ve İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu’nun katıldığı törenle konsolosluk tarafından verilen “Çin Dostu Havalimanı” belgesine layık görülen İstanbul Havalimanı, bu alanda projeyi tam kapsamlı şekilde uygulayan dünyadaki ilk terminal binası oldu. Proje, Çinli yolcuların havalimanında geçirdikleri zamanı daha konforlu hale getirmeyi amaçlıyor.

AMAÇ, 'EVLERİNDE HİSSETMELERİNİ' SAĞLAMAK!

Törende yaptığı konuşmada Çinli yolcuların kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini hedeflediklerini belirten İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Son yıllarda ülkemizi ziyaret sayıları artan Çinli misafirlerimizin havalimanımızda daha keyifli bir deneyim yaşayabilmeleri ve kendilerini evlerinde hissetmeleri için özel bir takım yenilikleri hayata geçirdik. Çin’den gelen yolcularımıza özel check-in alanları tahsis edilirken, Çin’e yönelik seferlerin aynı uçuş bölgesinden yapılması, uçuş bilgi ekranlarının Çince olması, bilet işlem ekranlarının Çince’ye çevrilmesi gibi yeniliklere imza attık. Çinli misafirlerimiz, uzun bir uçuşun ardından havalimanımıza vardıklarında onları ‘Çin Dostu Havalimanı’ konsepti ile buluşturuyoruz. Çince “hoş geldiniz” diyerek, yolcu köprülerimizde bulunan ve bu konsepti tam anlamıyla anlatan videolarımızla onlara sıcak bir karşılama yapıyoruz. Çinli misafirlerimizin uçuş kapılarını daha rahat bulabilmeleri için de mevcut yönlendirmelerimizi dijitale çevirerek dijital ekranlara Çince bilgilendirmeler ekledik. Bu sayede misafirlerimizin uçuşlarını kolaylıkla bulmalarını ve yolculuk deneyimlerini daha konforlu bir hale getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısında rekor artışların hedeflendiğini kaydeden Samsunlu, “Çince bilen personellerin özel üniformaları ile Çinli misafirlerin havalimanında daha rahat etmeleri için görevlendirilmesi gibi uygulamaları başlattık. 2019 yılında Türkiye’yi yaklaşık 430 bin Çinli turist ziyaret etti, önümüzdeki yıllarda bu rakamda rekor bir artış sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

İŞGALCİ KATİL ÇİN'İN BAŞKONSOLOSU: ÇOK DUYGULANDIK

İstanbul Havalimanı’na girince kendini Çin’deki bir havalimanında hissettiğini ifade eden Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei ise, “Defalarca bu havalimanına geldim ama bu kez gerçekten de özel duygu ile girdim. Bu törenin konusu ‘Çin Dostu Havalimanı’. Ana kapıdan girince Çin’deki bir havalimanının içinde olduğumu hissediyorum. Çince anonsun sesinin duyulması, heryerdeki Çince tabelalar ve Çin ekibinin üniformasındaki Çince yazı ve resimleri çok samimi ve çok duygulandık” şeklinde konuştu.

Tören sonunda ‘Çin Dostu Havalimanı’ projesi kapsamında protokol üyelerinin katılımıyla kurdele kesimi gerçekleştirildi.

ÇİN ZULMÜ

Bilindiği gibi “Komünist Çin Devleti 1949 yılından bu yana işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da, Müslümanlara yönelik akıl almaz zulümlere imza atıyor.

Çin yönetimi, açık hava cezaevine dönüştürdüğü Doğu Türkistan’da Müslümanlara ibadet etmeyi yasaklıyor, camileri yıkıyor. Müslümanların kızlarını Çinli erkeklerle zorla evlendiriyor. Organlarını çaldığı Müslümanları, ailelerine teslim etmemek için cesetlerini yakarak yok ediyor. Müslümanların evlerine yatılı Çinli memurlar gönderiyor. Toplama kamplarında işkenceye tabi tuttuğu Müslüman ailelerin çocuklarını yetimhanelerde Çinli gibi yetiştirip asimile ediyor. Kanaat önderlerini, ozanları, âlimleri, hafızları ve ileri gelenleri işkenceyle hücrelerde katlediyor. Türkiye ve diğer İslam beldelerinin yöneticileri ise bu zulmü sürdüren Çin yönetimine ticari ve siyasi çıkarları için susarak destek veriyorlar. Hatta bazen Çin’e açıktan destek veren açıklamalar yaparak Doğu Türkistanlı mazlum Müslüman kardeşlerimizi terörist olarak lanse eden Çin’in zulümlerini meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna (BMGK) hitaben yaptığı konuşmada “Dünya 5’ten Büyüktür” sloganını tekrar ederken, bugün İstanbul havalimanı gibi kamu hizmeti veren büyük bir işletmeye Çin’in adının verilmesi, Erdoğan'ın söylemlerinin pratikte hiç bir karşılığı olmadığını gösteriyor. Zira “Müslüman Uygurlar dertlerini anlatmak için Ankara’ya sokulmazken, kâfir Çinliler İstanbul Havalimanı’nda en özel şekilde ağırlanıyorlar. 

SON HABERLER