loader
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI CAMİLERLE İLGİLİ GENELGEYİ YAYIMLADI

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI CAMİLERLE İLGİLİ GENELGEYİ YAYIMLADI

Köklü Değişim Medya

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle en önce kapatılan ve en son açılma kararı alınan yerler arasında yer alan camilere yönelik genelgeyi kamuoyu ile paylaştı. Dünyadaki bir çok İslam beldesinde hatta Almanya'da bile camiler daha önce ibadete açılmıştı. 

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "cami ve mescitlerde cemaatle ibadet edilmesi" hakkında genelge gönderdi. Genelgeye göre 29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak, cuma namazları cami içerisinde kılınamayacak. Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunlu olacak. Cami ve mescitlerde salgını artırabileceği değerlendirilen teşbih, rahle, ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

Alınan Kararların Maddeleri Şöyle:

-29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak.

-Cuma namazları cami içerisinde kılınamayacak.

-Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunlu olacak.

-Cami ve mescitlerde salgını artırabileceği değerlendirilen teşbih, rahle, ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

-Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekanları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecek.

-Cuma namazı, valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında yeterli bahçesi, avlusu, açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek.

SON HABERLER