loader
HİNDİSTAN, ÇİN GİBİ ZULÜM KAMPLARI KURUYOR

HİNDİSTAN, ÇİN GİBİ ZULÜM KAMPLARI KURUYOR

Köklü Değişim Medya

Hindistan, vatandaşlıktan çıkardığı 2 milyon kişi için gözaltı kampları inşa etmeye başladı. 2 Milyon kişinin içinde bulunan Hindu, Sih ve Budist göçmenlere vatandaşlık vermeyi planlarken, Müslümanları bu plana dahil etmedi. Müslümanların bu plana dahil edilmemesi üzerine kurulan bu kamplarda Müslüman göçmenlerin tutulacağı anlaşıldı.

Hindistan hükümeti, geçen hafta vatandaşlıktan çıkarılan yaklaşık 2 milyon kişinin sözde 'işlemlerinin daha iyi yapılması için' toplanacakları gözaltı kampları inşa ediyor.

Hindistan'da, komşu Bangladeş'in Pakistan'dan ayrıldığı 24 Mart 1971’den bir gün önce ülkeye geldiklerini kanıtlayabilenlerin yer aldığı bir belge olan Hindistan Ulusal Vatandaşlık Kaydı Listesi'ne (NRC) göre 2 milyona yakın kişi hakkında vatandaşlıktan çıkarılma kararı verilmişti.

Söz konusu liste, aynı zamanda ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Assam'daki yasadışı göçmenleri tespit etmeye yönelik bir planın parçası.

Hükümetin son olarak NRC'ye göre vatandaşlıktan çıkarılan kişiler için büyük gözaltı tesisleri üretmeye başladığı öğrenildi.

'Doğum Belgemiz Yok'

Yapılması planlanan 10 gözaltı merkezinden biri olan Goalpara kampının inşaatında çalışan işçilerden Matali Hajong, Reuters'a yaptığı açıklamada "Doğum belgemiz yok" ifadelerini kullandı.

Goalpara kampının yaklaşık 7 futbol sahası genişliğinde olacağı ve 3 bin kişiye ev sahipliği yapacağı öğrenildi.

Yayınlanan resmi plana göre, kamplarda okul ve hastana gibi hizmetler de yer alacak.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan hükümet kaynakları, listeden çıkarılan isimlerin 120 gün içerisinde Yabancı Mahkemeleri'ne başvuruda bulunarak sürece itiraz edebileceklerini bildirdiler.

Müslümanlar Dahil Edilmedi

Öte yandan, yayınlanan listede Müslümanların dışında Hindu inancına sahip çok sayıda insanın da yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Hükümet ise, bir yandan ülkede bulunan Hindu, Sih ve Budist göçmenlere vatandaşlık vermeyi planlıyor ancak Müslümanlar bu plana dahil edilmedi.