loader
GASIP YAHUDİ İLE NORMALLEŞME: BAHREYN KINANDI

GASIP YAHUDİ İLE NORMALLEŞME: BAHREYN KINANDI

Köklü Değişim Medya

Dışişleri Bakanlığı, Filistin topraklarını gaspeden Yahudi varlığı ile Bahreyn'in ilişkileri normalleştirme anlaşmasını “şiddetle” kınadı. Kınama mesajında, bu planı devreye sokan ABD’ye hiç değinilmedi.

Bakanlık açıklamasında, “Bahreyn’in Birleşik Arap Emirlikleri'nin peşine takılarak, Arap Barış Girişimi ve İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesindeki taahhütlerin hilafına “İsrail”le diplomatik ilişki tesis etme kararı almasını endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu adımın Filistin davasının savunulması çabalarına yeni bir darbe vuracağı ve “İsrail”i Filistin‘e yönelik gayri meşru uygulamalarını ve Filistin topraklarındaki işgali kalıcı hale getirmeye yönelik girişimlerini sürdürme konusunda daha da cesaretlendireceği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ortadoğu'da kalıcı barış ve istikrarın tesisinin tek yolu Filistin meselesinin uluslararası hukuk ve BM kararları çerçevesinde adil ve kapsamlı çözüme kavuşturulmasından geçmektedir. Bölge dışı aktörlerin baskı ve zorlamaları sonucunda; dar çıkar kaygılarıyla verilen sorumsuz tavizlerin bu gerçeği ortadan kaldırması veya ikame etmesi mümkün değildir."

ABD Başkanı Donald Trump, BAE'nin ardından bir diğer Körfez ülkesi Bahreyn'in de “İsrail” ile ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Filistin Kurtuluş Örgütü, Bahreyn ile İsrail arasında varılan anlaşmayı "Filistin davasına indirilmiş bir başka hain bıçak darbesi" şeklinde nitelerken, Filistin yönetimi de anlaşmaya karşı atılacak adımları görüşmek amacıyla Manama'daki büyükelçisini geri çağırdığını duyurmuştu.

Bahreyn, Mısır, Ürdün ve BAE'nin ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan dördüncü Arap ülkesi oldu.

Türkiye şiddetli kınama mesajları yayımlasa da, gasıp Yahudi varlığı ile ticari ilişkilerini artırmaya devam ediyor.

 

SON HABERLER