loader
FİTCH 9 BANKANIN KREDİ NOTU GÖRÜNÜMÜNÜ DÜŞÜRDÜ

FİTCH 9 BANKANIN KREDİ NOTU GÖRÜNÜMÜNÜ DÜŞÜRDÜ

Köklü Değişim Mmedya

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli 9 bankanın kredi notu görünümünü düşürdü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dokuz bankanın uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi görünümü notunu "durağan"dan "negatif"e düşürdü.

Fitch'in kredi notunu görünümünü düşürdüğü bankalar arasında ING Bank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), ICBC Turkey, Alternatifbank, Burgan Bank, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans yer alıyor.

Fitch ilgili bankaların uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu "B+" olarak sabit tutarken not görünümlerini ise "durağan"dan "negatife" düşürdü. Bankaların finansal kapasite derecelendirmeleri (VR) bu değişiklikten etkilenmedi.

Fitch Türkiye'nin yüksek dış finansman ihtiyacının büyük bir kısmının bankacılık sektörü aracılığıyla sağlandığını, bunun da piyasa erişimini korumak ve sermaye kontrollerinden kaçınmak için önemli bir teşvik yarattığını da belirtti.

Reuters'ın haberinde "Negatif görünüm Fitch'in Türkiye'nin dış finansman ihtiyaçlarının hükümetin bankacılık sektörüne müdahale etme riskini artırmasını yansıtıyor. Fitch bu durumun bankaların döviz yükümlülüklerini yerine getirme imkânlarını kısıtlayabilecğini öngörüyor" denildi.

Kurum salı günü Halk Bankası'nın notunu, üç bankanın ise not görünümünü düşürdüğünü açıklamıştı.

Vakıfbank ve Ziraat’in Görünümü, Halkbank’ın Notu Düşürüldü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın kredi notu görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e indirdi. Halkbank’ın kredi notunu ise bir kademe indirerek B olarak belirledi.

Fitch’in açıklamasında Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın notu B+ olarak teyit edildi.

Kurumun açıklamasında Halk Bankası'nın not indirimi ve diğer iki kamu bankasının negatif görünümlerinin ülkenin zayıf döviz rezervi pozisyonunu yansıttığı belirtildi.

Açıklamada "Garanti BBVA'nın negatif görünümü Fitch'in Türkiye'nin zayıflayan dış finansallarının hükümetin bankacılık sektörüne müdahalesi riskini artırdığı ve bunun tüm bankaların döviz yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetlerine sekte vurabileceği yönündeki görüşünü yansıtıyor." dendi.

Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın notlarının teyit edilmesinin genel olarak hâlâ güçlü olan sermaye ve döviz likiditesi tamponlarını yansıttığının altı çizildi.

Fitch Halkbank’ın not indirimi ve diğer iki kamu bankasının notunda negatif görünümün ‘Ülke olarak Türkiye’nin zayıflayan döviz rezerv pozisyonundan, dolayısıyla ihtiyaç duyulması halinde bankalara döviz desteği verme kabiliyetinin azalmasından’ kaynaklandığını belirtti.

SON HABERLER