loader
“ESED’İ ABD VE RUSYA AYAKTA TUTTU”

“ESED’İ ABD VE RUSYA AYAKTA TUTTU”

Köklü Değişim Medya

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Pentagon'da Müsteşar Yardımcısı olan Andrew Exum, 2015 yılında Esed rejimi aniden düşmesin diye ABD'nin Rusya ile iş birliği yaptığını açıkladı. Esed rejiminin düşmemesi için ABD ile işbirliği yapan Rusya, Washington’ın planları doğrultusunda  “Astana Üçlüsü” içinde yer alıp Türkiye ve İran ile birlikte hareket ederek Esed rejimini ayakta tutmak için Suriye halkına savaş açmıştı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Savunma Bakanlığı (Pentagon) Müsteşar Yardımcısı olan Andrew Exum, 2015 yılında Beşşar Esed rejiminin aniden düşmesinden endişe eden ABD'nin Rusya ile görüşmeler yaptığını deşifre etti. 2015’ten beri Suriye’de ortak hareket eden Rusya ve nihayetinde “Astana Üçlüsü” içinde yer alan Türkiye ve İran, bu çalışma çerçevesinde halkın devrimini zafiyete uğratmak için Washington’ın planı doğrultusunda ortak hareket ettikleri ABD tarafından da teyit edilmiş oldu.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesindeki oturuma katılan Exum, Obama döneminde ABD'nin Suriye'ye bakışına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. ABD'nin Suriye'de Esed rejiminin düşmesinden korktuğunu anlatan Exum, özellikle 2015 yılında bu korkunun üst düzeye çıktığını belirtti. Exum, "O dönemde Suriye konusunda Rusya ile iş birliği yapma fikri benim bulunduğum bakanlıkta pek destek bulan bir şey değildi ancak doğrudan Başkan'dan talimat gelince elimizden geleni yaptık. Bu süreç 2015 yılının yazında başladı ve (Pentagon'daki) ofisim bizim Suriye'de 'yıkıcı başarı' diye değerlendirdiğimiz senaryo için kurumlar arası koordinasyona başladı." değerlendirmesini yaptı.

“İsrail“in Güvenliği İçin

Exum, o tarihte Obama'nın, "Esed rejiminin aniden düşmesinin hem Suriye'de tamamen belirsizliğe neden olmasından hem de “İsrail”in güvenliğini tehlikeye atmasından" endişe ettiğini itiraf etti.

Bu endişeyle Obama'nın, Esed rejimi devrilmesin diye Rusya ile temasa geçilmesi talimatını verdiğini anlatan Exum, günün sonunda Esed'in devrilmediğini belirtti.

ABD'nin Suriye'de iki ana amacı olduğunu söyleyen Exum, "Sonuçta Rusya ve partnerleri bu savaşı kazandı. Biz ise kendi çıkarlarımızı önceledik, bunlar İsrail'in güvenliğini temin etmek ve DAEŞ'i yenmek idi" açıklamasında bulundu.

Deşifre ettiği görüşmelerin detaylarına girmeyen Exum, o dönemde ABD'nin Rusya ile Suriye konusunda nasıl bir iş birliği içinde olduğunu ortaya koyan ender üst düzey isimlerden biri olarak kayıtlara geçti.

SON HABERLER