loader
ERDOĞAN’DAN LİBYA’YA ASKERİ DESTEK TEKLİFİ

ERDOĞAN’DAN LİBYA’YA ASKERİ DESTEK TEKLİFİ

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'dan talep gelmesi halinde, Türkiye'nin Feyyaz El Serrac'ın başında olduğu hükümete asker göndererek destekte bulunabileceğini açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'dan talep gelmesi halinde Türkiye'nin bu ülkeye asker gönderebileceğini ve Libya hükümetine askeri destek sağlayabileceğini açıkladı. "Libya isterse Türkiye bunun kararını kendisi verir, kimseden izin almayız. (...) Libya'ya her türlü desteği vermeye hazırız" diyen Erdoğan, Türkiye'nin Libya'da faaliyet gösteren gemilerini de koruma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Erdoğan diğer yandan Rusya'nın Libya'da General Hafter'e destek vermesi ile ilgili olarak, önümüzdeki günlerde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile bir görüşme yapacağını dile getirerek, "Hafter konusu istiyorum ki Rusya ile münasebetlerde yeni bir Suriye doğurmasın" dedi.

TRT’deki ortak yayınında, "Cumhurbaşkanı Özel" programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Türkiye ve Libya'nın karşılıklı mutabakat ile belirlediği münhasır ekonomik bölge alanlarında, ortak arama tarama faaliyetleri gerçekleştirebileceğini de vurguladı.

Erdoğan Libya ile 27 Kasım'da imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşmayla, Doğu Akdeniz'deki yetki alanını maksimum düzeye çıkardıklarını belirtti. Erdoğan bu mutabakat muhtırasıyla Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandığını belirterek, bir sondaj gemisi daha alınacağını bildirdi. Erdoğan ayrıca, "Bu çalışmaları, bu araştırmaları sadece Akdeniz'de değil, zaman zaman Karadeniz'de, hatta belki uluslararası sularda da sürdüreceğiz" dedi.

NATO'nun Tutumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun Türkiye’nin YPG konusundaki yaklaşımını kabul edip etmeyeceği konusundaki bir soruyu da yanıtladı. Bu konuyu tüm liderlerle konuştuklarını ifade eden Erdoğan, “Ama bunu hâlâ kabullenmek işlerine gelmiyor. Bu noktada güvenliğin bölünmezliği ilkesinin önemi bir kat daha artıyor. Şimdi her müttefikin meşru güvenlik kaygılarının diğer tüm müttefiklerce gözetilmesi ve gerekli önlemlerin uyum, birliktelik ve ittifak dayanışması anlayışıyla alınması şart. Hele hele NATO’da. Biz ittifakın doğu kanadı veya güney kanadı diye ayrım yapmıyoruz. Aynı şekilde bir tehdidi veya sınamayı diğerlerinden daha önemli veya daha önemsiz olarak da sınıflandırmıyoruz” şeklinde konuştu.

Hatırlanacağı üzere NATO Zirvesi öncesi Erdoğan, YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmezlerse NATO’nun Baltık planını veto edeceğini söylemişti. NATO müttefiklerinin YPG’yi terör örgütü olarak tanımamasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Baltık planına onay vermişti.

SON HABERLER