loader
ENAG: “TÜRKİYE’DE 2020 ENFLASYONU YÜZDE 36,72”

ENAG: “TÜRKİYE’DE 2020 ENFLASYONU YÜZDE 36,72”

Köklü Değişim Medya

TÜİK’in hesapladığı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığı halk arasında yoğun bir şekilde eleştirilere neden olurken, ENAG (Enflasyon Araştırma Grubu), 2020 enflasyonunun TÜİK’in hesabından 2,5 kat fazla olduğunu açıkladı. Halk arasında TÜİK'in mevcut enflasyonu hissedilenden daha düşük tutmasının en büyük nedeni olarak bu rakamların işçi ve memur maaşlarındaki artışı belirlemesi görülüyor. 

Enflasyon Araştırma Grubu'nun hesapladığı enflasyon ile TÜİK rakamları arasında büyük fark oluştu. TÜİK geçen yıl için yıllık enflasyonu yüzde 14,60 olarak açıklarken, ENAG yüzde 36,72 olarak hesapladı.

Hissedilen pahallılık, ciddi seviyelere ulaşırken, TÜİK’in açıkladığı rakamlar bu devlet kurumuna olan güveni de azalttı.

Enflasyon Araştırma Grubu'nca (ENAG) hazırlanan enflasyon rakamlarına göre, Türkiye'de enflasyon oranı aralık ayı için yüzde 4,08 ve 2020 yılı enflasyon oranı ise yüzde 36,72 olarak gerçekleşti.

Bu rakamlar TÜİK verilerine göre ise aralıkta yüzde 1,25 ve yıllık bazda yüzde 14,60 şeklinde açıklanmıştı. Halkın yüzde 50'den fazlası ise hissedilen enflasyonun yüzde 30’dan fazla olduğunu ifade ediyor.

ENAG’ın Enflasyon Hesaplama Şekli

ENAG'ın metodoloji konusunda paylaştığı bilgilere göre hesaplama yöntemi ve yaklaşımda fiyat endekslerinin elde edilmesinde ortak standart enflasyon hesaplama yöntemi kullanılıyor.

Alt kalemler bazında sistem Birleşmiş Milletler İstatistik Bölümü’nün "Amaca Göre Kişisel Tüketim Klasifikasyonu" (Classification of Individual Consumption According to Purpose-COICOP) standartları gözetilerek oluşturulmuş.

ENAG'ın enflasyon sepetinde, TÜİK sepetindeki 418 maddenin 339'u mevcut. Bu sayı toplam TÜİK sepetindeki madde oranının yüzde 81’i, madde ağırlığının ise yüzde 80’nine denk geliyor. Geriye kalan 79 kalem ise enflasyonu etkileyen davranışın kesikli olması ya da denetimli ürünlerin yoğunluğu oluşturması nedeniyle kapsam dışı tutulmuş.

Öte yandan, TÜİK enflasyon oranı ile de birebir karşılaştırma yapabilmek amacıyla, kalan bu 79 ürünün aylık fiyat değişimi de olduğu gibi TÜİK’ten alınarak ağırlıklı bir enflasyon oranı olarak sunuluyor.

ENAG fiyat verilerinin alındığı kaynaklardaki nüfusun tamamının ve gelir dağılımı bölümlerinin temsil edilmesine dikkat ettiklerini belirtirken, günlük 250 bin, aylık ise 7 milyonun üzerinde fiyat verisinin sisteme girildiği kaydediliyor.

Günlük olarak hesaplanan bir enflasyon olmamasını eksiklik olduğunu ileri süren ENAG kurucuları, esas olarak bu amaçla ama sadece günlük değil, saatlik ve hatta yakında dinamik seyreden zamansız bir fiyat endeksi elde etme hedefinde olduklarını belirtiyor.

Bağımsız şirketlerin yaptığı bir araştırmada da halka hissedilen enflasyon sorulmuş ve bu anketlere göre enflasyonun gerçek rakamını yüzde 30'dan daha fazla görenlerin sayısı yüzde 51.4 çıkmıştı.

 

 

 

SON HABERLER