loader
EKMEK ZAMMI İTO’DA KABUL EDİLDİ

EKMEK ZAMMI İTO’DA KABUL EDİLDİ

Köklü Değişim Medya

Temel gıda maddelerindeki ciddi zamlara bir yenisi daha eklendi. Uzun süredir 1.50 TL’den satılmaya başlanan 200 gr ekmeğe uygulanan zam resmileşmiş oldu. Son 15 gün içinde marketlerde satılan diğer gıda maddelerine de zam geldiği gözlemleniyor. 42 TL’den satılan 5 litre Ayçiçek yağı bugün 55 TL’den satılıyor.

TÜİK’in kendi hesabına göre enflasyon, yüzde 11-12’lerde seyrediyor gibi görünse de piyasa tam aksini söylüyor. Her geçen gün bir öncekini aratıyor. Temel ihtiyaç ve gıda ürünlerinin fiyatları neredeyse her ay değişiyor. Peynirden, yağa gıda maddelerinde ciddi artışlar gözlemleniyor. Son olarak ekmeğe gele zam vatandaşın ekonomisini sarstı. Ciddi zamlara rağmen TÜİK’in hesabına göre belirlenen enflasyon oranında yapılan maaş zamları ile yaşam gittikçe zorlaşıyor. Her ne kadar hükümet işçiyi enflasyona ezdirmedik dese de, rakamlar ve gerçekler bunun tam aksini söylüyor. 

Fırıncıların, maliyetlerindeki fahiş artışları gerekçe göstererek 2019 Aralık’tan bu yana talep ettikleri ekmek zammı, 2020 Eylül itibarıyla İstanbul Ticaret Odası (İTO) komisyonunda kabul edildi.

Alınan karara göre, İstanbul’da ekmeğin kilogram fiyatı 6.25 TL’den 7.50 TL’ye çıktı. 200 gram ekmek 1.25 TL’den 1.50 TL’ye, 240 gram ekmek de 1.50 TL’den 1.75 TL’ye yükseldi.

Bu fiyatların ilçelerde peyderpey uygulanmaya başladığı belirtiliyor. 200 gram ekmeğin 1.50 TL’den satıldığı ilk ilçelerin Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa olduğu öğrenildi. Kadıköy, Beşiktaş ve Sarıyer’in tamamında, Üsküdar ve Maltepe’nin ise bir kısmında bir ekmek 2 TL’den satılıyor.

Un fiyatları başta olmak üzere maliyetlerindeki artışa dayanamayan esnafın cezaları göze aldığına dikkat çeken İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, “Güncellenen yeni fiyat tarifesine göre 265 gram ekmeğin 2 TL’den satılması yasal. Ancak 2 TL’den satılan ekmeklerin 265 gram olduğunu düşünmüyorum. 240 gramdır. Esnafı ikaz ettiğimizde ‘O zaman un fiyatlarını sabitlesinler, biz de zam yapmayalım’ ya da ‘Öyle batacağıma böyle batayım’ diye tepkiler alıyoruz” dedi.

Demir’in verdiği bilgiye göre, 2019 Eylül’de 102 TL’ye satılan un, 2020 Eylül’de 135 TL’ye çıktı. Aralık ayında 150 liraya çıkacağının sinyalleri ise şimdiden geldi. Ayrıca pasta yapımında kullanılan yağ fiyatlarının da sürekli arttığını belirten Demir, “Kuru pasta yapımının vazgeçilmezi olan bir yağ, 8 ay önce 70 TL iken şimdi 112 TL. Kuru pastada da zam kaçınılmaz olacak” dedi.

SON HABERLER