loader
DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NE KORONAVİRÜS SORUŞTURMASI!

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NE KORONAVİRÜS SORUŞTURMASI!

Köklü Değişim Medya

Korona virüs salgını karşısındaki tutumu nedeniyle eleştirilerin odağı olan Dünya Sağlık Örgütü'ne uluslararası düzeyde bağımsız bir soruşturma yapılması kararı verildi.

Aralarında ABD ve Çin'in de bulunduğu Birleşmiş Milletler üyesi 194 ülke, DSÖ'nün pandemi yönetimi konusunda "bağımsız olarak denetlenmesi" için sunulan önergeyi onayladı.

Buna göre "en kısa zamanda DSÖ'nün tarafsız ve bağımsız olarak tümüyle soruşturulacağı" belirtildi. Kararın amacının dünya çapında "salgınlara yönelik hazırlıklarının ve önlemlerinin artırılması, pandemilere karşı müdahalelerin güçlendirilmesi" olduğu iddia edildi.

DSÖ'ye Yönelik Eleştiriler

İlk defa Aralık ayında Çin'de görüldükten sonra dünyaya hızla yayılan Covid-19 salgını, kısa sürede tüm ülkelerdeki bir numaralı gündem maddesi haline geldi.

Ancak pandemiye karşı ülkeleri bilgilendirme ve aralarında koordinasyon sağlama yükümlülüğü bulunan Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 karşısındaki tutumu eleştirilerin odağı oldu.

Trump’tan 30 Günlük Süre

ABD Başkanı Donald Trump, DSÖ'yü eleştirerek Vuhan'da yaşananları bildirmediği ve Çin yanlısı bir tutum sergilediğini öne sürdü. Örgüt, tüm iddiaları reddetse de Washington'un kuruma yaptığı finansal yardımı askıya aldı.

ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar da DSÖ'nün salgın sürecinde dünyanın ihtiyaç duyduğu bilgileri edinmede başarısız olduğunu belirterek, "Bu başarısızlık da pek çok can kaybına mal oldu" dedi.

Trump, BM kararından saatler önce yaptığı açıklamada ise, esaslı reformlar yapmaması ve Çin’den bağımsız olduğunu kanıtlamaması halinde örgüte sağladığı fonları 30 gün sonra "kalıcı olarak" donduracağını açıkladı.

SON HABERLER