loader
“DOĞALGAZ OLMASI GEREKENDEN UCUZ”

“DOĞALGAZ OLMASI GEREKENDEN UCUZ”

Köklü Değişim Medya

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, döviz kurundaki değişim oranları dikkate alındığında, doğalgazın olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz olduğunu söyledi. Dövizin yükselmesi ile TL’nin de yüzde 59 değer kaybettiğini ve maaşların yarısından fazlasının uçup gittiğini hesaba katmayan Dönmez’in bu sözleri yoğun eleştiri aldı.

Bir soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Doğalgazın enflasyon oranları dikkate alındığında olması gerekenden yüzde 15, döviz kurundaki değişim oranları dikkate alındığında ise olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz olduğu görülmektedir" bilgisini paylaştı.

Döviz kurundaki yükseliş ile TL’nin alım gücünün de aynı oranda düştüğünü hesaba katmayan Dönmez’in sözleri, zaten kıt kanaat geçinen ve ısınmak için evlerin odalarını kullanıma kapatan vatandaşın halinden habersiz olduğunu da ortaya koydu. Hükümet Ağustos ayında doğalgaza üst üste toplamda yüzde 30 zam yapmıştı.

Dönmez, vatandaşın halini hesaba katmayan görüşlerini şöyle savundu:

"1 Ekim 2014 tarihinden 1 Aralık 2017 tarihine kadar olan 37 aylık dönemde doğalgaz toptan satış fiyatlarında artış yönlü bir güncelleme yapılmamıştır. Aksine 1 Ekim 2016 tarihi itibarıyla abone ve serbest tüketicilere uygulanan doğalgaz toptan satış fiyatlarında yüzde 10, 1 Kasım 2018 tarihi itibarıyla elektrik üretimi amacıyla gaz kullanan tüketicilere yüzde 8.82, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla abone statüsündeki tüketicilere yüzde 10 ve 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla elektrik üretimi amacıyla gaz kullanan tüketicilere yüzde 3.03 oranında indirim yapılmıştır. 2019 Ekim ayındaki doğalgaz satış fiyatlarının 2014 Ekim- 2019 Eylül dönemi enflasyon oranları dikkate alındığında olması gerekenden yüzde 15, döviz kurundaki değişim oranları dikkate alındığında ise olması gerekenden yüzde 59 oranında daha ucuz olduğu görülmektedir."

SON HABERLER