loader
DİYANET’TEN EROL MÜTERCİMLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

DİYANET’TEN EROL MÜTERCİMLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Köklü Değişim Medya

Diyanet İşleri Başkanlığı, katıldığı televizyon programında imam hatiplerle ilgili kullandığı çirkin ifadeler nedeniyle Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. 

Katıldığı programda savunduğu laik cumhuriyetin arızalarının üstünü örtmek için imam hatipler üzerinden İslam’ı hedef gösteren Erol Mütercimler, bu okulların mezunları için “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız...” ifadelerini kullanmıştı. Bu seviyesiz sözlerin sosyal medyada tepki çekmesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlatırken, Mütercimler yanlış anlaşıldığını söyleyip çark etmiş ve öğretim üyeliği yaptığı Haliç Üniversitesi'nden de istifa etmişti.

Tepkiler sürerken İmam Hatip Mezunları Derneği ÖNDER, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığın’dan Açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı, bir televizyon programında imam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Başkanlık 1. Hukuk Müşaviri Selami Açan imzasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, 7 Eylül Pazartesi günü Haber Global kanalında yayımlanan "Kayıt Altında" programının konuklarından Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler'in, ilimle, irfanla, bilgiyle ve hikmetle öğreten ve nice öğrencinin yetişmesine vesile olmuş köklü eğitim yuvalarından imam hatip okullarına ve mezunlarına alenen hakarette bulunarak aşağıladığı belirtildi.

Dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

"En üst kademelerde dahil olmak üzere devletin değişik kademelerinde ve Diyanet İşleri Başkanlığımızda imam hatip lisesi mezunu olarak görev yapan kamu çalışanlarına karşı hakaret, nefret ve düşmanlık dilini acımasızca ve insafsızca kullanan, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olarak toplumu kin ve düşmanlığa tahrik eden ve toplumda nefret duyguları oluşturan, toplumsal barışa ve dayanışmaya zarar veren davranışları teşvik eden, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini hiçe sayan, dini, siyasi ve felsefi düşünce ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan iftira ve ithamlarıyla toplumu ayrımcılığa tabi tutarak imam hatip lisesi mezunlarını açıkça boy hedefi haline getiren şüphelinin, yargı önünde hesap vermesi hukuk devletinin bir gereğidir. Belirtilen sebeplerle Türk Ceza Kanunu ve ilgili maddeleri uyarınca, şüpheli hakkında soruşturma açılarak kamu adına kovuşturma yapılması zarureti hasıl olmuştur."

Dilekçede, Mütercimler hakkında eylemlerine uyan TCK'nin ilgili maddeleri uyarınca soruşturma ve kovuşturma yapılarak kamu davası açılması ve tecziyelerine karar verilmesi talep edildi.

SON HABERLER