loader
BİLDİRİDE ADI GEÇEN 10 EMEKLİ AMİRAL GÖZALTINDA

BİLDİRİDE ADI GEÇEN 10 EMEKLİ AMİRAL GÖZALTINDA

Köklü Değişim Medya

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bilidiriye imza atan 104 emekli generalden öne çıkan 14'ü hakkında gözaltı kararı verdi. Emekli amirallerden 10'u soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Amiraller arasında öne çıkan Türker Ertürk'ün 2012 yılında Esed rejiminin davetiyle gittikleri Suriye'de Reyhanlı katliamının emrini veren terörist Mihraç Ural'la aynı karede olduğu fotoğrafları medyada yer almıştı. Ertürk, gözaltına alınan 10 kişi arasında bulunuyor. 

Gözaltına alınan emekli amirallerin Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal olduğu bildirildi.

İmzacı 4 emekli amirale de yaşları dolayısıyla 3 gün içinde emniyete müracaat etmeleri için tebligat yapıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı sabah saatlerinde gerçekleşen gözaltılarla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri kamuoyu ile paylaştı:

Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerlerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir. Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir. Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir."

SON HABERLER