loader
BANGLADEŞ’TE 19 KİŞİ ASILACAK

BANGLADEŞ’TE 19 KİŞİ ASILACAK

Köklü Değişim Medya

Bangladeş'te 2004'te Avam (Halk) Birliği Partisi'nin seçim mitinginde düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili davada aralarında dönemin içişlerinden sorumlu devlet bakanının da bulunduğu 19 kişinin asılarak idam edilmesine karar verildi.

O dönem ana muhalefette olan partinin başkent Dakka'daki mitingine el bombasıyla düzenlenen saldırıda 24 kişi ölmüş, 300 kişi de yaralanmıştı.

Şimdiki Başbakan Şeyh Hasina, binlerce taraftarına seslenirken meydana gelen patlama sonrasında duyma yetisini büyük ölçüde kaybetmişti.

Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan duruşmada o dönem iktidarda olan Bangladeş Ulusal Partisi'nin (BNP) Londra'da yaşayan Başkanı Tarık Rahman, gıyabında müebbet hapse mahkum edildi.

İdam cezası alanlar arasında içişlerinden sorumlu eski Devlet Bakanı Lutfozzaman Babar ve bir bakan yardımcısı da bulunuyor.

Bangladeş Ulusal Partisi mahkemenin kararını, "parti liderlerinin imajını yıkmayı amaçlayan siyasi bir karar" diye niteledi.

Tarık Rahman'ın annesi, eski BNP lideri Halide Ziya, Şubat'ta yolsuzluk suçlamasıyla beş yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ziya, 2009'da başbakan olan Hasina'nın en büyük siyasi rakiplerinden biriydi.

İdam kararlarının 30 gün içinde temyiz edilebileceği açıklandı.

Hasina Yönetimi İktidarını Masum Halkın Kanı Üzerine İnşa Ediyor

ABD ve İngiltere’nin egemenlik savaşını siyasi partiler üzerinden yıllardır yürüttüğü Bangladeş’te, ajan yöneticilerin iktidar olabilme sevdasının diyetini peşlerine takılan masum halk ödemeye devam ediyor. ABD’nin Bangladeş’teki nüfuzunu güçlendirmek için politikaları ile elinden geleni ardına koymayan Hasina hükümeti, siyasi çekişme içinde bulunduğu İngiliz yanlısı rakiplerini de tek tek ortadan kaldırmaya devam ediyor. Batı’ya hizmet ederken kusur etmeyen İslam beldelerindeki yöneticiler, peşlerine takılan halkın kanı üzerine iktidarlarını inşa etmeye devam ediyorlar. Terör eylemlerinin arkasındaki batılı istihbarat birimleri masum Müslümanların kanını akıtıp, bölgede birlikte hareket ettikleri siyasi parti ve liderleri desteklemek için her türlü vahşete imza atıyorlar.

 

SON HABERLER