loader
BAE DEVLET BAŞKANI NAHYAN ÖLDÜ: ERDOĞAN, BAE’YE GİDİYOR

BAE DEVLET BAŞKANI NAHYAN ÖLDÜ: ERDOĞAN, BAE’YE GİDİYOR

Köklü Değişim Medya

BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan 13 Mayıs’ta hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze törenine katılmak üzere BAE’ye 3 günlük bir ziyaret düzenleyeceğini duyurdu.

Halife bin Zayed el Nahyan'ın vefatı sonrası ülkede 40 günlük resmi yas ilan edildiği ve bayrakların yarıya indirileceği duyuruldu.

BAE resmi haber ajansı WAM’da yer alan haberde, “Devlet Başkanlığı İşleri Bakanlığı, 74 yaşındaki BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın 13 Mayıs günü hayatını kaybetmesi nedeniyle BAE halkına, Arap ve İslam ulusuna ve dünyaya başsağlığı diliyor” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında yaptığı açıklamada, "Uzun süredir rahatsızlığı vardı, bugün de rahmeti rahmana kavuştu. Allah rahmet eylesin. Biz de taziye için 3 gün sürecek falan bir ziyarete gideceğim" ifadelerine yer verdi.

Halife Bin Zayid El Nahyan Kimdir?

BAE Devlet Başkanı Halife bin Zayid el Nahyan 7 Eylül 1948 tarihinde El Ayn, Abu Dabi'de dünyaya geldi.

Birleşik Krallık'ta (İngiltere) Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisinde eğitimini tamamladı.

6 Ağustos 1966 tarihinde babası Abu Dabi Emiri olunca Halife Bin Zayid el Nehyan da belediye başkanı makamına getirildi.

2 Aralık 1971 tarihinde Birleşik Arap Emirliği kurulduğunda Abu Dabi Emiri olan babası Zayid bin Sultan el Nehyan (BAE) devlet başkanı seçildi.  Halife bin Zayid el Nehyan da bu süre içinde başbakan olarak görev yaptı.

Ölen babası Zayid bin Sultan el Nehyan'ın yerine 3 Kasım 2004 tarihinde göreve başladı ve ülkenin devlet başkanı oldu.

BAE ve başındaki yöneticiler, İngiltere ekseninde hareket eden bir siyaset izliyor. Öte yandan BAE yönetimi kısa süre önce “İsrail” ile “normalleşme” ihanetine imza atmıştı.  

Dünyanın en zengin üçüncü devlet başkanı olan Halife Bin Zayid El Nahyan 73 yaşındaydı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin 2. devlet başkanı Halife Bin Zayid El Nahyan 2014 yılında geçirdiği felçten sonra yoğun bir tedavi süreci geçirmiş ve o günden bu zamana kadar ekranların karşısına pek çıkmadığı biliniyor.

SON HABERLER