loader
AYM-İKTİDAR TARTIŞMASI ALEVLENDİ: “IŞIKLAR YANIYOR”

AYM-İKTİDAR TARTIŞMASI ALEVLENDİ: “IŞIKLAR YANIYOR”

Köklü Değişim Medya

AYM (Anayasa Mahkemesi) Üyesi Engin Yıldırım’ın sosyal medya hesabından AYM binasının resmi üzerine “ışıklar yanıyor” yazan paylaşımı sonrasında AYM-İktidar tartışması yeniden alevlendi. İktidar kanadı Engin Yıldırım’ın istifasını isterken, AYM bir açıklama yayımlayıp, “Demokratik hukuk devletinin yanındayız” mesajı verdi.  

Yerel mahkemelerin aldığı kararlarda anayasa ve AİHM içtihatlarıyla uyuşmayan hükümleri hak ihlali kararı vermesiyle başlayan polemik sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sert eleştirileri ile başlayan tartışmaya daha sonra MHP lideri Devlet Bahçeli de dahil olmuştu. Bir süredir alt mahkemeler de AYM’nin aldığı kararları tanımıyor. Hak ihlali verilen davaların yeniden görülmesi ve kanunlara aykırı olanların düzeltilmesi yönündeki kararlara, alt mahkemeler şiddetle karşı çıkıyor. Yargıdan yaşanan bu anlaşmazlıkta, iktidar alt mahkemelerin yanında yer alıyor. AYM kararlarını devletin imza koyduğu Avrupa İnsan Haklari Mahkemesi'nin (AİHM) içtihatları doğrultusunda aldığını ifade ederek daha önce verdiği kararları savunmuştu. Türkiye, AİHM'in hak ihlali kararı verdiği listede üst sıralarda yer alıyor. AYM kararlarında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına uyulmasını eleştiren Soylu ise, "Bizim AYM, AİHM'in şubesi midir? Nedir bu batıcılık hayranlığı?” diyerek eleştirmişti. Hükümet bu eleştiri ile belli bir süre AYM'nin AİHM'in içtihatlarına uymamasını ima etmişti. 

AYM bugün saat 14:00’te gündem dışı toplanacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da konu hakkında konuşacağı düşünülüyor.

Son olarak Enis Berberoğlu’nun davasında AYM hak ihlali kararı vermiş ve yeniden yargılanmasına hükmetmişti. Daha sonra İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yargılanma kararını reddetmişti.

Dün akşam Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” mesajı sonrası tartışma daha da sertleşti. Süleyman Soylu da İçişleri Bakanlığı’nın resmi üzerine “Işıklarımız hiç sönmüyor” yazarak sosyal medyadan Yıldırım’a cevap verdi.

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'a iktidar kanadından ciddi tepki geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik paylaşım ile ilgili olarak, "Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz" diyerek önceden AYM’nin yapısının değiştirilmesi yönünde fitili ateşlenen kararı hatırlatmış oldu.

Önceki askeri darbelerde Genel Kurmay binasında gece ışıklar yanıyorsa, bu darbe planlarının yapıldığına dair bir işaret olarak kamuoyunda yaygın bir inanıştı. AK Parti iktidarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan Engin Yıldırım’ın “ışıklar yanıyor” mesajı da darbeyi çağrıştırdığı için yoğun tepki aldı.

Yaptığı paylaşımın "darbe iması" içerdiği yönünde gelen tepkiler üzerine Yıldırım, "Hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil" diyerek paylaşımını sildi.

Yıldırım, tartışmadan üzüntü duyduğunu belirtttiği son paylaşımında, "Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı" diyerek ne kastettiğini bu şekilde ifade etti.

Yıldırım meajında şu ifadelere yer verdi:

Şahsi twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Hiçbir kurum yada kişi milli iradeye gözdağı veremez" diyerek paylaşıma tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise, "Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları Millet açar, Millet kapatır" mesajıyla olaya tepki gösterdi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın "cunta ağzıyla konuştuğunu" iddia edip, "Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz" beyanıyla AYM’nin yapısında düşünülen değişikliğe işaret etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında, Anayasa Mahkemesi'nin oybirliği ile aldığı karara karşın "yeniden yargılanmasına gerek olmadığı" yönünde karar vermesini TBMM Genel Kurulu'nda eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, "Anayasa Mahkemesi karar veriyor. Bir mahkeme, 'Ben uymam' diyor. Peki kime gideceğiz? O zaman Anayasa Mahkemesi'ni kapatalım, yargıyı da kapatalım. Nasıl olsa herkes bildiğini okuyacak." diyerek tepki göstermişti.

Engin Yıldırım’ı İstifa Çağrısı

İçişleri Bakan Yardımcıları İsmail Çataklı, Mehmet Ersoy ve Muhterem İnce, tepki çeken paylaşımı nedeniyle Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım'ı istifaya davet etti.

Çataklı paylaşımında, "Dün 'Genelkurmay'ın ışıkları yanıyor' diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin!" dedi.

Ersoy ise, "Hesabı kilitlemek yetmez. Derhal istifa edin!" derken, İnce de "Vesayet özlemine milletimizin tepkisi böyle hesabı kilitletir. Ama yetmez, istifa gerekir, bekliyoruz" diyerek tepki gösterdi.

AYM Bugün Toplanıyor

Anayasa Mahkemesi, saat 14.00'teki toplantısından önce, üyesi Engin Yıldırım'ın "Işıklar yanıyor" paylaşımı ile ilgili bir açıklama yaptı.

AYM'nin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Anayasa Mahkemesinin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesinin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır."

 

SON HABERLER