loader
AUKUS KRİZİ: FRANSA, ABD VE AVUSTRALYA’YI ESKİ ORTAK OLARAK NİTELEDİ

AUKUS KRİZİ: FRANSA, ABD VE AVUSTRALYA’YI ESKİ ORTAK OLARAK NİTELEDİ

Köklü Değişim Medya

ABD ile Fransa ilişkileri tarihinde ilk defa büyükelçilerini geri çağırdıklarını belirten Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Paris’i saf dışı bırakıp “ABD-İngiltere ve Avustralya” arasında imzalanan denizaltı anlaşması sonrasında ABD ve Avustralya’yı "eski ortaklar" olarak niteledi ve “Avrupa ülkeleri farklı bir doğrultuda hareket etmeliçağrısıyla ipleri koparma tehdidinde bulundu.  

Avustralya'nın Paris'le yaptığı milyarlarca dolarlık nükleer denizaltı anlaşmasını iptal etmesi ve daha sonra ABD ve İngiltere ile birlikte nükleer denizaltı üretimini içeren “AUKUS” adı verilen bir anlaşmayı imzalaması üzerine kriz derinleşerek sürüyor. Fransa “sırtımızdan bıçaklandık” ifadesiyle tanımladığı AUKUS Paktı anlaşmasına tepki olarak ABD ve Avustralya'dan büyükelçilerini kısa süre önce geri çekmişti.

ABD, İngiltere ve Avustralya’nın imzaladığı anlaşmaya üç ülkeyi temsil eden harflerinden oluşan “AUKUS” adı verilmişti. Anlaşma uyarınca, Avustralya'ya nükleer denizaltıları üretebilmesi için gereken teknolojinin en kısa sürede sağlanması amaçlanıyor. ABD, bu girişimle Çin'i çevreleme ve baskı altında tutma siyasetini güderken, Fransa ile arasındaki menfaat çatışmasını da sertleştirerek sürdürüyor.

Fransa: “Eski Ortaklar!”

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, denizaltı anlaşması krizinde "eski ortakları" olarak nitelediği ABD ve Avustralya'daki büyükelçilerini memnuniyetsizliklerini göstermek için geri çektiklerini belirtti.

Le Drian, France 2 televizyonunda konuk olduğu programda, ABD ile Fransa ilişkileri tarihinde ilk defa büyükelçilerini geri çağırdıklarını, bunun iki ülke arasındaki ve Avustralya ile krizin şiddetini gösterdiğini kaydetti.

Fransa Kriz Sonrası Ayrı Bir Rota Çiziyor: “Avrupa Ülkeleri Farklı Bir Doğrultuda Hareket Etmeli”

Dışişleri Bakanı, “Yalan, ikiyüzlülük, ciddi bir güven ihlali ve hor görmeyle karşılaştık. Aramızda işler yolunda gitmiyor, bu kriz anlamına geliyor.” açıklamasında bulunarak gelişmelere sert tepki gösterdi.  

Fransa'nın ABD ve Avustralya'daki büyükelçilerini geri çekmesi konusunda, “Eski ortaklarımıza ciddi bir memnuniyetsizlik, aramızda ciddi bir kriz olduğunu göstermenin bir yoluydu.” diyen Le Drian, Avustralya ve ABD'deki çıkarlarını savunmak için pozisyonlarını yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Fransız Bakan, İngiltere'yi de sürekli fırsatçılık peşinde olmakla suçlayarak, bu nedenle Londra büyükelçisini geri çekmeyi gereksiz gördüklerini aktardı.

Denizaltı anlaşması krizinin NATO'nun yeni strateji konsepti üzerinde yansımaları olacağını ifade eden Le Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ABD Başkanı Joe Biden ile konuyla ilgili henüz görüşmediğini dile getirdi.

Jean-Yves Le Drian, Biden'in bu konudaki davranış tarzını eski ABD Başkanı Donald Trump'a benzeterek, Biden'in tweet atmasa da tek bir duyuruyla hareket ettiğini, bunun katlanılamaz olduğunu vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı, "Çin, ABD, Türkiye ve Rusya karşısında Avrupa strateji değiştirmeli mi?" sorusuna, Afganistan'dan çekilme ve denizaltı krizinden sonra, eğer tarihte kalmak istiyorsa Avrupa ülkelerinin birleşmesi ve farklı bir doğrultuda hareket etmesi gerektiği şeklinde cevap verdi.

SON HABERLER