loader
AÇLIK SINIRI 2.219 TL OLDU

AÇLIK SINIRI 2.219 TL OLDU

Köklü Değişim Medya

Türk-İş'in araştırmalarına göre, Ocak ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 219, yoksulluk sınırı 7 bin 229 lira oldu. Asgari ücretle açlık sınırının altında bir yaşam süren aileler devam eden zamlar, ağır elektrik ve doğalgaz faturalarıyla da mücadele ederek hayatını idame ettirmeye çalışıyor.

Türk-İş'in her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın ocak ayı sonuçları açıklandı.

Yapılan araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" 2 bin 219 lira olarak belirlendi. Buna kira ve faturaları da ekleyince, asgari ücretle geçinmeye çalışan ailelerin açlık sınırının altında yaşadığı gerçeği ortaya çıkıyor.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 7 bin 229 lira oldu. Evli olmayan, çocuksuz bir çalışanın "yaşama maliyeti" aylık 2 bin 698 lira olarak hesaplandı.

Dana Kıyma ve Kuşbaşı Etin Fiyatı Arttı

Araştırmaya göre, süt, yoğurt, peynir grubunda, yıl sonu fiyat ayarlamaları sonrası yılın ilk ayında önemli bir fiyat değişikliği görülmedi. Öte yandan kırmızı ette yine fiyat artış gösterdi. Bilgilere göre dana kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı arttı, tavuğun fiyatı değişmedi. Balık fiyatındaki artış bu ay da devam etti. En fazla tüketilen hamsi ve istavritin kilogram fiyatı 30 liraya kadar yükseldi.

Aylık Mutfak Masrafına +45 Lira

Yumurtanın fiyatı geçen ay geriledikten sonra bu ay yükseldi. Bakliyat ürünlerinin, nohut hariç, tümünün fiyatı arttı. Sadece bu gruptaki ürünlerdeki fiyat artışlarının aylık mutfak masrafına getirdiği ek yük yaklaşık 45 lira oldu.

Meyve-sebze ortalama fiyatı bu ay yüzde 7,51 oranında arttı. Ailenin gıda harcaması içinde ağırlıklı yeri olan yaş sebze-meyvenin geçen ay 5,46 lira olan ortalama kilogram fiyatı bu ay 5,87 lira olarak hesaplandı. Sebzenin ortalama kilogram fiyatı geçen ay 5,75 lira iken bu ay 6,19 liraya yükseldi.

Ekmekte önce yüzde 20 artırılan ve geri alınan artışın geçerli olması halinde, aile bütçesine getireceği yükün aylık 47 lira olacağı hesaplandı.

SON HABERLER