loader
ABD’DEN TÜRKİYE İLE MENBİÇ’TE ORTAK DEVRİYE KARARI

ABD’DEN TÜRKİYE İLE MENBİÇ’TE ORTAK DEVRİYE KARARI

Köklü Değişim Medya

PYD/PKK’ya binlerce tır askeri malzeme ve mühimmat yardımında bulunan ABD, Menbiç'te Türk-Amerikan askeri iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Menbiç yol haritasını uygulamaya hazır olduklarını ve Türk-Amerikan heyetlerinin, bu hafta Almanya'da planın icrasını görüşeceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile ABD'nin üzerinde mutabakata vardığı "Menbiç'teki yol haritasını" uygulamaya hazır olduklarını ve Türk-Amerikan heyetlerinin, planın icrasını görüşmek üzere bu hafta Almanya’da bir araya geleceğini söyledi.

Mattis, ABD Savunma Bakanlığı'nda basın mensupları ile bir araya geldi.

AA muhabirinin, "Menbiç'teki yol haritasının ne zaman uygulamaya başlanacağına" ilişkin sorusu üzerine Mattis, ABD'nin Menbiç'te Türk-Amerikan askeri iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

İki ülke dışişleri bakanlarının geçen hafta Menbiç'te iş birliği yapma konusunu görüştüğünü hatırlatan Mattis, "Ön cephede bu iş birliğine hazırız. Bu da birbirimizin nerede olduğunu bilmekle başlıyor." dedi.

Öncelikli olarak sınırın iki tarafında devriyelere başlanacağını bildiren Mattis, daha sonra ise Menbiç'te ortak devriyelerin olabileceğini ifade etti. Mattis, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda, Avrupa'da, hangi gün olduğunu hatırlamıyorum, bu hafta görüşeceğiz. Türk ordusu, bunu (görüşmeyi) Sttutgart'taki Avrupa Komutanlığı'nda (EUCOM) yapacak. Bunun nasıl olacağı ve yol haritasının ne olduğu konusunda yol katediyoruz. Askeri faktörler şu anda değerlendirmede."

SON HABERLER