loader
ABD’DEN “S-400 TESTİ İDDİALARINA” TEPKİ

ABD’DEN “S-400 TESTİ İDDİALARINA” TEPKİ

Köklü Değişim Medya

ABD, Türkiye'nin S-400 füzelerini test ettiğine yönelik iddialara sert tepki göstererek bunun ağır sonuçları olacağını açıkladı. Rus haber ajansı TASS, Türkiye'nin bugün üç adet S-400 füzesini test ettiğini duyurmuştu. S-400’lerin test edildiğine yönelik Türkiye’den henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Washington-Ankara arasındaki samimi ilişkiler doğrultusunda, böyle bir denemenin ABD'nin bilgisi haricinde gerçekleşmeyeceği düşünülüyor. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin dün Sinop yakınlarındaki bir tatbikatta, S-400 savunma sistemini test ettiğine dair haberlerle ilgili olarak, bunun doğru olması halinde "ağır sonuçlar" doğuracağını bildirerek tehdit etti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 sistemi edinmesinin dahi "kabul edilemez" olduğunu ve sistemin aktive edilmesi halinde bunun iki ülke arasındaki güvenlik ilişkileri açısından "ağır sonuçları" olacağını ifade etti.

Ortagus açıklamasında, "S-400'lerin test edildiği haberleri doğrulanırsa bunu en sert dille kınarız. Böyle bir adım, NATO müttefiki ve stratejik ortak Türkiye'nin sorumluluklarıyla bağdaşmamaktadır" ifadesini kullandı.

Rus resmi haber ajansı TASS daha önce, Türkiye'nin cuma günü Sinop yakınlarında S-400 hava savunma sistemini bir tatbikat kapsamında ilk defa test ettiğini duyurmuş ve TASS tarafından "askeri ve diplomatik çevrelerden" bir kaynağa dayandırılan haberde, "S-400 hava savunma sistemine ait üç füzenin ateşlendiği ve belirlenen tüm hedeflere başarıyla isabet ettiği" iddia edilmişti.

 

SON HABERLER