loader
ABD: “ESED’LE DEĞİL IŞİD’LE SAVAŞMAK İÇİN SURİYE’DEYİZ”

ABD: “ESED’LE DEĞİL IŞİD’LE SAVAŞMAK İÇİN SURİYE’DEYİZ”

Köklü Değişim Medya

NATO toplantısının ardından açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, “IŞİD yenildi diye ABD güçlerinin derhal Suriye'den çekilmeyeceğini” söyledi.

Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından basına açıklama yapan Pentagon şefi, Suriye'nin tam olarak IŞİD'den temizlenmesinin ardından da ABD'nin ülkeden hemen ayrılmayacağına belirtti.

Yerel Meclisler ve Güvenlik Desteklenecek

“İyi, madem IŞİD gitti, o zaman hadi biz de çekilelim' diye düşünecek değiliz” vurgusunu yapan Mattis, şöyle devam etti:

“Yapmanız gereken yerel yönetim meclislerini desteklemek, yerel güvenliği destekleyeceksiniz ki siz çekildiğinizde onlar (IŞİD) hemen geri dönmesin

IŞİD'e karşı operasyonların devam edeceğini ve tekrar güçlenmesinin engelleneceğini dile getiren Mattis, "Tüm dünyada IŞİD'i yok etmek için kararlı çabalarımızı sürdüreceğiz'' dedi.

“Esed'le Değil Işid'le Savaşmak İçin Suriye’deyiz”

Mattis, 'ABD'nin Esed rejimiyle savaşma ihtimalinin bulunup bulunmadığı' sorusunu da "Biz IŞİD'le savaşmak için Suriye'deyiz. Bunu birçok kez açık bir şekilde dile getirdik'' diye yanıtladı.

Güneyde Işid, Doğuda Rus Agresifliği

Mattis, NATO'nun üye ülkelere yönelik tehditlere karşı caydırıcılığını güçlendirdiğinden de söz edip "Ortak güvenliğimize yönelik tehditler azalmadı. Güneyde IŞİD, doğuda ise artan Rus agresifliği ve hibrit tehditler varlığını sürdürüyor'' dedi.

Abd Savunma Bakanı'ndan Türkiye'ye Övgü

Mattis, NATO toplantısında Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile yaptığı görüşme hakkında da açıklamalarda bulundu.

Pazartesi günü ABD-Türkiye Dışişleri Bakanlarının YPG'nin Menbiç'ten çekilmesine ilişkin yol haritasını onaylamasına da atıfta bulunulan açıklamada Mattis:

''Türkiye'nin güvenlik endişelerine karşılık verecek şekilde Menbiç'te sürdürülebilir uzun vadeli düzenleme geliştirmek için Suriye'de yürütülen iki taraflı çabaları destekliyoruz''

SON HABERLER