loader
Van’da ‘28 Şubat ve Devamında Müslümanlara Yapılan Yargı Zulmü’ Paneli Yapıldı

Van’da ‘28 Şubat ve Devamında Müslümanlara Yapılan Yargı Zulmü’ Paneli Yapıldı

2018-01-09 12:39:29 | Köklü Değişim Medya | Van’da ‘28 Şubat ve Devamında Müslümanlara Yapılan Yargı Zulmü’ Paneli Yapıldı
Köklü Değişim Van Temsilciliği, "28 Şubat ve Devamında Müslümanlara Yapılan Yargı Zulmü" başlıklı Panel düzenledi.

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Van Temsilciliği, "28 Şubat ve Devamında Müslümanlara Yapılan Yargı Zulmü" başlıklı Panel düzenledi.

Moderatörlüğünü Murat Çetin'in yaptığı Programa, Hüda-Par Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın, Van Genç-Der Başkanı Fırat Toprak ve Köklü Değişim Dergisi Yazarı İlahiyatçı Abdullah İmamoğlu katıldı.

Hüda-Par Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın konuşmasında, 28 Şubat yargı mağdurlarından bahsederek günümüzde halen devam eden yargı zulmüne hukuksal açıdan değindi. Mesnetsiz ve zorlama gerekçelerle Müslümanların mağdur edildiğini vurgulayan Sayğın, AK Parti iktidarının bu mağduriyetleri gidereceği beklentilerinin olduğunu belirttikten sonra bu yargının da Müslümanların beklentilerini karşılamadığını söyledi.

Av. Sayğın, Hizb-ut Tahrir özelinde onanan davaların hiçbir şekilde hukuki bir dayanağının olmadığını ısrarla vurguladı. Hiç bir şekilde cebir ve şiddete başvurmamış olan bu kitlenin cebir ve şiddetten ceza almalarının hukuki olmadığını söyledi.

Van Genç-Der Başkanı Fırat Toprak değerlendirmesinde, Müslümanların halen zulme uğradığını belirterek, böyle zamanlarda Müslümanların kardeşlik bilinci ile birbirlerine sahip çıkmaları gerektiğini vurguladı. Hizb-ut Tahrir gençlerine verilen cezaların haksız olduğunu vurgulayan Toprak, "O gençlerle tanıştığım günden bu yana hayırlı insanlar olduğunu gördüm. Bugün yanlarındayım, yarın da yanlarında olacağım" dedi.

Köklü Değişim Dergisi Yazarı İlahiyatçı Abdullah İmamoğlu ise, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulduğu günden bugüne kadar Müslümanlara karşı “düşman ceza hukuku” uyguladığını belirterek, Müslümanlara karşı yargısız infazların yapıldığını beyan etti.

“FETÖ” kumpasına değinen İmamoğlu, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin savcı ve hakimlerinin şu an “FETÖ” davası nedeniyle cezaevinde olduklarını söyleyerek, o hakimlerin verdiği kararların bugün selefi olan Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onaylandığını belirtti. "Nasıl ki Ergenekon ve Balyoz sanıklarına “FETÖ” kumpası nedeniyle yeniden yargılanma yolu açıldıysa, aynı şekilde 28 Şubat mağdurlarına ve Hizb-ut Tahrir mensuplarına da yeniden yargılanma yolu açılmalıdır" dedi.

İmamoğlu ayrıca, metodunda cebir ve şiddeti benimsemeyen Hizb-ut Tahrir'in "terörle mücadele kanunu" kapsamında yargılanmasının baştan sona hukuk dışı olduğunu söyledi.

Yoğun katılımın olduğu Panel, yargı zulmüne maruz kalan Müslümanlar ve mağdur aileler tarafından da takip edildi.

Foto Galeri