loader
TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN DIŞİŞLERİ BAKANLARI’NDAN 'SURİYE' ZİRVESİ

TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN DIŞİŞLERİ BAKANLARI’NDAN 'SURİYE' ZİRVESİ

Köklü Değişim Medya

Türkiye, Rusya ve İran'ın katılımı ile 22 Kasım'da Soçi'de düzenlenecek zirve öncesinde üç ülkenin dışişleri bakanları Antalya'da bir araya gelecek.

 Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye" konulu Türkiye, Rusya ve İran'ın katılımıyla 22 Kasım'da Soçi'de düzenlenecek zirve öncesi üç ülke dışişleri bakanlarının hafta sonu Antalya'da bir araya geleceğini duyurdu.

Çavuşoğlu, 16 Kasım’da Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Gebran Bassil ile Dışişleri Konutu'nda bir araya gelmesinin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye, Rusya ve İran'ın katılımıyla düzenlenecek "Suriye" konulu üçlü zirveye katılmak üzere 22 Kasım'da Soçi'ye gideceğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Özellikle Halep sonrasında Rusya ile ikili başlattığımız sürece daha sonra İran'ı da dahil ettik ve Astana süreci başladı. Astana sürecinden bu yana esasen Suriye konusunda önemli gelişmeler de oldu. Ateşkes konusunda, çatışmasızlık bölgelerinin ve gerginliği azaltıcı bölgelerin oluşması bakımından da çok önemli gelişmeler elde ettik ve sahada da ateşkes büyük oranda tesis edildi. Kalıcı bir siyasi çözüm olmadan bugüne kadarki kazanımlar ne kadar devam ettirilebilir? Bundan sonraki süreçte siyasi çözüme daha fazla odaklanmamız gerekiyor.

Soçi'de üçlü zirve gerçekleştirilecek 22 Kasım Çarşamba günü. Bu toplantıdan önce üst düzey bürokratlarımız, uzmanlarımız bir araya gelecek. Aynı şekilde hafta sonu üç ülkenin dışişleri bakanları olarak Antalya'da bir araya geleceğiz. Sonuçta da zirveyi gerçekleştireceğiz inşallah. Önce bugüne kadar ne yaptık ve hangi noktaya geldik, bunları değerlendireceğiz ve bundan sonra hangi adımları atabiliriz? Suriye'de istikrarı ve barışı nasıl geri getirebiliriz? Astana ile Cenevre'yi nasıl entegre edebiliriz? Tüm bu konuları elbette değerlendirme fırsatımız olacaktır. Liderlerin vardığı mutabakat çerçevesinde biz çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdüreceğiz."

SON HABERLER