loader
MUHALİFLERDEN 'ŞÜPHE YOK Kİ ALLAH’IN ONLARA YARDIM ETMEYE GÜCÜ YETER' OPERASYONU

MUHALİFLERDEN 'ŞÜPHE YOK Kİ ALLAH’IN ONLARA YARDIM ETMEYE GÜCÜ YETER' OPERASYONU

Köklü Değişim Medya

Suriye’nin İdlib vilayetine konuşlanan Türkistan İslam Partisine bağlı muhalif birlikler dün gece Rusya destekli Esed ordusuna karşı şiddetli bir operasyon başlattı.  Devam eden operasyonda Muhalifler, Esed birliklerini bozguna uğrattı.

Hac Suresi 39. ayete atıfla “Şüphe yok ki Allah’ın onlara yardım etmeye gücü yeter.” adını verdikleri operasyonda üst rütbeli birçok Esed subayı öldürüldü ve bir Şebbiha esir alındı.  

Türkistan İslam partisi yetkililerinin yaptıkları açıklamada, bir adet rejim tankının imha edildiği ayrıca 14,5’luk portatif topun ele geçirildiği duyuruldu. 10 Ocak gecesi başlayan operasyonun halen devam ettirildiği bildirildi.

Açıklamada, saha yetkilisi operasyonun devam edeceğini, aralarında askeri üst düzey subaylarının da bulunduğu onlarca Esed milisini etkisiz hale getirdiklerini belirterek Müslümanlardan salih dualarında kendilerini unutmamalarını istedi.

Ahrar-u Şam da İdlib’teki savunma operasyonuna aynı ayetin baş kısmına atıfla -Hac suresi 39- “Zulme uğratılmalarından dolayı” adını vermişti.

Muhalifler Güney İdlib’de Karşı Atağa Geçti

Suriyeli Muhaliflerin Esad rejimine ve rejim yanlısı milislere karşı başlattıkları saldırılar neticesinde rejimin güney İdlib’teki hattına doğru güneybatıdan ilerlemektedirler. 

Suriyeli muhaliflerin başlattıkları saldırılarda Atshan, Kuveyn el Kebir, Ard ez Zurzur ve Umm Halakhil ele geçirilmiştir. 

Ayrıca Hamdaniye Tel Marak gibi bir kaç beldede çatışmalar devam etmektedir. Suriyeli muhaliflerin başlattıkları operasyonlara Ahrar uş Şam, Feylak uş Şam, Ceys el Ahrar, Nureddin Zengi Hareketi, Ceys el İzze, Ceys el Nasr, Ceys el Sani, Türkistan İslam Partisi ve Özgür İdlib Ordusu katılmaktadır. 

HTŞ ise operasyonlara katılan gruplar arasında değildir. Operasyonlar esnasında dikkat çeken husus ise Feylak uş Şam’ın yeni ve yurtdışından gelen zırhlı araçlar kullanmasıdır.

Türkistan İslam Partisi'nden ‘Ebu Zuhur Havaalanı’ Açıklaması

Öte yandan Suriye'de Esed rejimine karşı savaşan Türkistan İslam Partisi (TİP), rejimin Ebu Zuhur saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Doğu Türkistan Bülteni'nin haberine göre, muhalif grubun askeri yetkililerinden biriyle yapılan röportajda, Rusya ve İran destekli rejim güçlerinin İdlib'deki Ebu Zuhur Askeri Havaalanını kontrol altına aldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Habere göre, rejime bağlı güçlerin havaalanına yaklaşık 10 kilometre mesafede olduğu belirtilirken, muhaliflerin rejimin saldırı hattına yönelik taarruzlar gerçekleştirdiği yönünde bilgiler aktarıldı.

Öte yandan Türkistan İslam Partisi askeri yetkilisi, sahada muhalifler açısından olumlu gelişmelerin yaşandığını, ancak operasyonların daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için haberlerin tamamının kamuoyuyla paylaşımı konusunda sansür uygulandığını ifade etti.

Türkistan İslam Partisi, sosyal medya ağları üzerinden cephe hatlarına yapılan askeri sevkiyata ilişkin görüntüleri de paylaştı.

Grubun paylaştığı görüntüler arasında İdlib'in güney kırsalındaki çatışmalarda esir alınan bir rejim askeri de bulunuyor. 

SON HABERLER