loader
NATO: SURİYE HAREKÂTI

NATO: SURİYE HAREKÂTI "KAPSAMI DAR BİR HAREKÂTTI TIRMANMASI İÇİN SEBEP YOK"

Köklü Değişim Medya

Suriye'ye ABD, İngiltere ve Fransa'nın ortak harekâtı sonrası, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg üst düzey temaslarda bulunmak için Ankara'ya geldi.

"Suriye'de Rusya ve ABD arasında gerilim tırmanır mı?" sorusunun sorulduğu bir dönemde, NATO Genel Sekreteri soruları yanıtladı… Suriye'ye hava harekâtı için "rejimin kimyasal silah kapasitesine darbe vuruldu, 3 ülke güçlü bir mesaj verdi" dedi. Gerilim yükselir mi kaygıları için de "kapsamı dar bir harekâttı tırmanması için sebep yok" ifadesini kullandı…

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, CNN Türk'e verdiği özel röportajda Suriye'ye yönelik operasyonla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, 'Esed rejiminin kimyasal silah kullanıp kullanmadığı yönündeki iddialara şu sözlerle yanıt verdi;

ABD, İngiltere ve Fransa ellerindeki tüm istihbarat bilgilerini bizimle paylaştı. Bugüne kadar çıkan tüm sonuçlar kimyasal saldırıyı Esed rejiminin yaptığını gösteriyor. Orada daha fazla nüfusa sahip olan da zaten Esed rejimi ve Rusya. Operasyon, Esed rejiminin kimyasal silah kapasitesini azaltmak açısından da oldukça önemli.

3'üncü Dünya Savaşı Görüyor Musunuz ve Bu Bağlamda NATO Nasıl Önlemler Alıyor?

3 NATO müttefikinin gerçekleştirdiği harekât sınırları belli ve rejimin kimyasal tesislerini hedef alan bir harekât. Bunun sonrasında gerilimin tırmanması için bir sebep yok. Uluslararası toplum buna sessiz kalamaz mesajı vermiş olduk.

Türkiye'nin pozisyonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Rusya, İran ve Türkiye'nin ortak Suriye kararları var ancak operasyonda Batı'ya yakın durdu.

Türkiye'nin güçlü mesajını takdir ediyorum. Rusya'nın da bölgede Esed rejimine verdiği destek açısından Türkiye'nin öneminin altını çizmek lazım. Türkiye çok değerli bir NATO müttefiki. Afganistan ve Kosova'da da NATO'ya ciddi bir destek sağlıyor. NATO, bu noktada kararlı dursa da Rusya ile de diyalogu sürdürmek istiyor. NATO, siyasi diyalogdan memnun.

ABD, YPG'ye destek veriyor. İki ülke arasında gerilimin artmasını bekliyor musunuz? Türkiye, DEAŞ'la mücadelede koalisyon güçlerine destek veriyor.

İki taraf arasında gerçekleşen görüşmelere ve diyaloga destek veriyorum. Bu durum oldukça memnun edici. Bugün bunu Ankara'daki temaslarımızda da dile getireceğiz.

SON HABERLER