loader
İŞGALCİ RUSLAR HİZB-UT TAHRİRLİ GENCİN TEMYİZ BAŞVURUSUNU REDDETTİ

İŞGALCİ RUSLAR HİZB-UT TAHRİRLİ GENCİN TEMYİZ BAŞVURUSUNU REDDETTİ

Köklü Değişim Medya

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme, Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Uzeir Abdullayev’in temyiz başvurusunu reddetti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme bugün, 11 Ocak tarihinde yaptığı duruşmada, Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Uzeir Abdullayev’in tutukluluk süresinin uzatılması kararına verilen itiraz dilekçesini inceledi.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarının serbest kalınca kaçabileceği ve tanıklara baskı uygulayabileceği gerekçesiyle temyiz başvurusunu reddetti. 

Kırım Dayanışması aktivisti Server Mustafayev, Kırım dışında bulunan Kırımlı avukatların duruşmaya katılamadığını ve bu nedenle sözde mahkemenin Abdullayev’e Rus avukat verdiğini bildirdi.

Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme, 22 Aralık tarihinde yaptığı duruşmada, Uzeir Abdullayev yanı sıra Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Ayder Saledinov, Teymyr Abdullayev’in Rüstem İsmailov ve Emil Cemadenov’un tutukluluk sürelerinin uzatılması kararına verilen itiraz dilekçesini inceleyerek önceki mahkemenin kararını onamıştı.

Kırım’daki sözde Mahkeme, 8 Aralık tarihinde, Akmescit’te 12 Ekim 2016 tarihinde tutuklanan Kırım Tatarlarının tutukluluk süresini 11 Şubat 2018’e kadar uzatmaya kararını almıştı.

Bilindiği gibi Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit’in Kırım Tatar Müslümanlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Müslümanların evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltında alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir’in faaliyetlerini organize etmekle, Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzair Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya tarafından yasaklanmış Hizb-ut Tahrir’in faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Kiev’de Emir Üsein Kuku İçin Afiş

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkez caddelerinde, işgalciler tarafından yasa dışı olarak tutuklanan ve yargılanan Kırım Tatar aktivisti Emir Üsein Kuku’ya mektup yazma çağrısı yapan afişler yerleştirildi.

İnsan hakları teşkilatı Amnesty International Ukraine görevlisi Oksana Pokalçuk, Kiev’de Bağımsızlık Meydanı’nın yakınındaki bir afişin fotoğrafını paylaştı.

Afişte, Ukraynalılara siyasi tutuklulara mektup yazma kampanyasına katılma çağrısı yapılarak bu tür manevi desteğin çok önemli olduğu belirtildi. Emir Üsein Kuku’nun resminin bulunduğu afişte, Kuku’nun işgalciler tarafından neden tutuklandığı da anlatıldı.

Emir Üsein Kuku’nun resminin bulunduğu çok sayıda afiş, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de billboardlara yerleştirildi.

Bilindiği gibi Rusya’nın Rostov Bölge Askeri Mahkemesi, 4 Aralık tarihinde saat 9.00’da Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Kırım Garnizon Mahkemesi’nin binasında yaptığı duruşmada, Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanan Kırımlı Müslüman aktivist Emir Üsein Kuku’nun davasını incelemeye başladı. Dava sırasında Müslümanların tutukluluk süresi 27 Mayıs tarihine kadar uzatıldı ve Rusya’da yargılanacağına karar verildi. Davanın çerçevesinde işgalcilerin 11 Aralık tarihinde yapmayı planladığı duruşma, 10 Ocak tarihine ertelendi. Duruşmanın, 4 Kırım Tatarının henüz Akmescit’ten Rostov’a sevk edilmediği için ertelendiği belirtildi. Yasa dışı olarak yargılanan Kırımlı Müslümanlar 15 Aralık’ta Rusya’ya sevk edildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2015 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Hizb-ut Tahrir’e mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

Kırım’daki Rus mahkemesi tarafından, 12 Şubat’ta yapılan duruşmada, sözde “terör eylemlerinde” bulunmakla ilgili dava kapsamında gözaltına alınan 4 Müslüman gencin tutuklu kalmalarının gerekçesi olarak, tanıklara baskı yapabilecekleri veya gizlenebilecekleri ileri sürülerek evlerinde bulunmalarının mümkün olmaması gösterilmişti. Böylece mahkeme Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in tutuklu kalmalarına karar verdi.

Rusya, işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı şiddetli baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri Müslümanların evlerine baskın ve yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor.

Ruslar, Komünist Sovyetler birliği zamanında uygulanan cezalandırma yöntemlerini kullanıyor.

Ukrayna’dan Kırım’ın İşgaliyle İlgili Kampanya

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin yıl dönümüne binaen 2018 yılının Şubat ayında Ukrayna’ya ait yarımadanın işgalini konu alan büyük bir enformasyon kampanyası yapılacak.

Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Bakanlığın Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin yıl dönümü ile ilgili planlarını anlattı.

Emine Ceppar, “Şimdi bir komünikasyon kampanyasının içeriğini hazırlıyoruz. “Kırım Ukrayna’dır” kampanyası çerçevesinde her yıl benzer eylemlerde bulunuyoruz. Örneğin iki yıl önce “Kırım Direniş” isimli film çekmiştik. Yani sadece işgalden söz etmiyoruz, baskı uygulanmasının sebebi olan direnişi de anlatıyoruz. İşgalcilerin stratejisi, insanları işgali kabul etmeye ve direniş göstermemeye zorlamak” diye kaydetti.

Kırım ile ilgili Rus propagandasının boyutlarına da değinen Emine Ceppar, Rusya’nın  Kırım’ın işgali ile ilgili 3 binden fazla yasa kabul ettiğini belirtti.

Ceppar, “Dövizden başlayarak filmlere kadar, onlar aktif şekilde Kırım’ın Rusya'ya sözde aidiyetinin propagandasını yapıyor. Kırım’da filmler çekiyorlar, spor üzerinden propaganda yapıyorlar” dedi.

İşgalciler tarafından Hizb-ut Tahrir davasından yasa dışı olarak tutuklanan Kırımlı Müslüman aktivist Emir Üsein Kuku’nun resminin bulunduğu afişlerden de söz eden Ceppar, söz konusu tedbirin Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’nın maddi desteğiyle yapıldığını aktararak: “Ukrayna’nın genelinde bu şekilde 140 pano var. 40’ı Kiev’de kalanları nüfusu bir milyondan fazla olan büyük şehirlerde” dedi.

SON HABERLER