loader
ABD, SURİYE'DE KONVOYU VURDU, 40 RUS ASKERİ ÖLDÜ

ABD, SURİYE'DE KONVOYU VURDU, 40 RUS ASKERİ ÖLDÜ

Köklü Değişim Medya

ABD askerlerinin Deyrizor'da yaptığı hava saldırısında 40 Rus askerinin öldüğü iddia edildi.

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun Deyrizor'da rejim güçleri ve Hizbullah milislerini vurduğu görüntüler yayınlandı. Pentagon'un Suriye'deki partneri YPG'lileri korumak için gerçekleştirdiği saldırıda, Rus yapımı tankların hedef alındığı ve yaklaşık 40 Rus askerinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Görüntüler çok açık

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yayınlanan görüntü kayıtlarında Rus yapımı T-72, tanklar ve diğer askeri araçların yerle bir edildiği açık bir şekilde görüntülere yansıyor.

Bazı askerlerin isimleri bile verildi

Rus basını olayda en az 40 Rus paralı askerinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Rus medyasına göre, Deyrizor'da hayatını kaybeden Rus askerlerinden bazılarının ismi açıklandı. Bu isimler ise şöyle: Vladimir Loginov, Kirill Ananyev, Igor Kosoturov, Stanislav Matveev, Alexei Ladygin.

Esed yanlısı milisler saldırmıştı

PKK'nın isim değiştirmiş hali olan SDG’nin DEAŞ’tan aldığı petrol sahalarını ele geçirmek için hamle yapan Esed yanlısı milisler, kısa süre önce buradaki bir SDG karargâhına saldırdı. Aynı karargâhta ABD askerleri de bulunuyordu. ABD’li askerî yetkililer, Suriye lideri Beşar Esed yanlısı 500 kadar savaşçının, havan topları, tanklar ve roketlerle, SDG’yi hedef aldığını ve kendilerinin de ortaklarını korumak üzere harekete geçtiklerini açıklamıştı.

ABD ve SDG, havadan ve karadan milislere saldırı düzenlemiş, Amerikalı yetkililer, Esed yanlısı milislerden yaklaşık 100 kişinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

Rus Wagner'ler Suriye'de

Wagner, Rus ordusundan emekli olan Albay Dmitriy Utkin tarafından kurulan özel bir güvenlik şirketi. İlk olarak 2014 yılında Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılara verdikleri destekle adını duyuran Wagner birlikleri, daha sonra Suriye'deki iç savaşa da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in saflarında katıldı.

Kayıpları düşük gösteriyorlar

Rus kanunlarına göre paralı asker olarak görev yapmak ve paralı asker çalıştırmak yasak. Rusya da Wagner güçlerinin varlığını resmî olarak kabul etmiyor. Wagner birimi altında ölenlerin ailelerine bazen haftalar bazen de aylar boyunca haber verilmediği oluyor. Wagner savaşçılarının ölümü resmî olarak duyurulmadığı için Rusya, Suriye'deki askerî kayıplarını daha düşük göstermiş oluyor. Rusya'nın Wagner şirketi, ABD'nin Irak savaşında kullandığı ve yaptığı katliamlarla hatırlanan özel güvenlik şirketi Blackwater'ı hatırlatıyor.

İlginç olan, Suriye dışından direnişçi gruplara gelen gönüllü savaşçılar için “terörist” ifadesi kullanılırken, Wagner ya da Blackwater gibi yine bölge dışından gelip savaşan paralı askerler için “teröristlerle mücadele eden yapılar” değerlendirmesi yapılması…

4 bin dolar maaş

Wagner paralı askerlerine aylık 4 bin dolar (15 bin TL'nin üzerinde) maaş ödeniyor. Ölen askerlerin ailelerine ise rütbelerine göre 22 bin dolar (yaklaşık 85 bin TL) ile 52 bin dolar (yaklaşık 200 bin TL) arasında farklı tutarlarda tazminat ödemesi yapılıyor.

Yusuf Yavuzkan: “ABD Rusya, Esed ve Türkiye’ye mesaj veriyor!”

Öte yandan geçtiğimiz Cuma günü Değişim TV’de yayınlanan haftalık siyasi-analiz programı Siyasi Bakışlar’da Köklü Değişim Yazarı Yusuf YAVUZKAN, Suriye’de düşürülen Rus uçağını kimin, ne maksatla düşürmüş olabileceği hakkında açıklamalarda bulundu. Rusya’nın kendi planları dâhilinde hareket etmesini sağlamak ve bu noktada onu baskılamak için bu uçağın ABD tarafından düşürülmüş olabileceğini ifade eden Yavuzkan, bu şekilde ABD’nin Rusya, Esed ve Türkiye gibi bölgede bulunan devlet ve unsurlara mesajlar verdiğinin de altını çizdi. İşte o ifadeler:

SON HABERLER