loader
54 BİN ASKER YIĞDILAR! RESMEN ‘İŞGAL’ ETTİLER

54 BİN ASKER YIĞDILAR! RESMEN ‘İŞGAL’ ETTİLER

Köklü Değişim Medya

Orta Doğu’yu askeri bir üsse dönüştüren ABD ve Batılı ülkeler, bölgedeki askeri varlıklarını her geçen gün artırıyor.

ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler, Ortadoğu’yu kendilerine ait bir askeri üs gibi kullanıyorlar. Terörün başı ABD, Arap ülkelerinde 50 binden fazla askeriyle varlık gösterirken, Fransa ve İngiltere Körfez ülkelerinde, Rusya ise Suriye’de askeri üs bulunduruyor. Filistin ise, Yahudi varlığı “İsrail” tarafından abluka ve işgal altında…

Batılı güçlerin İslam topraklarını işgali Müslümanları İslam’a sahip çıkmaya ve sömürgeci Kâfirlerle mücadeleye sevketmeli...

Bu işgaller İslam ülkelerinin başındaki yöneticilerin efendilerine müsaade etmesiyle gerçekleşmekte olup, yöneticilerin bu hali Batı’ya teslimiyettir. Oysa Müslümanların tarihleri, izzet ve onurlu yaşantıları Batılı Kâfirlerle mücadele içerisinde geçmiştir.

8 Noktada Özel Birlik

Ortadoğu’nun 12 ülkesinde yaklaşık 54 bin ABD askerinin bulunduğu, söz konusu ülkelerin 7’sinde ise ABD’ye ait üslerin yer aldığı belirtiliyor. ABD güçlerinin varlık gösterdiği Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri Mısır, İsrail, Lübnan, Suriye, Ürdün, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yemen, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Bahreyn olarak sıralanıyor. Türkiye’de İncirlik, Diyarbakır ve Malatya’da kürecik askeri üslerini kullanıyor.

ABD, müttefiki olarak nitelediği PKK/PYD ile birlikte Suriye’nin kuzeyi ve kuzeydoğusundaki geniş alanı kontrolünde tutarak, söz konusu bölgede iki hava üssü, 8 askeri noktada ise özel birlik ve askeri ekipman bulunduruyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, Aralık 2017’de yaptığı açıklamada, Pentagon’un Irak’ta 5 bin 200 civarında, Suriye’de ise yaklaşık 2 bin askeri bulunduğunu kaydetmişti.

En Büyük Üs Katar’da

ABD’nin Ortadoğu’daki en büyük askeri üssü ise Katar’da bulunuyor. Katar’daki El-Udeyd Hava Üssü’nde, yaklaşık 11 bin Amerikan askeri görev yapıyor. Birden çok ABD askeri ve hava üssüne ev sahipliği yapan Kuveyt’te, sadece Ed-Doha Askeri Üssü’nde, 10 binden fazla Amerikan askerinin yanı sıra binden fazla tank ve yüzlerce uçak ile helikopterin yer aldığı tahmin ediliyor.

Rusya 50 Yıl Akdeniz’de

Rusya, Suriye’ye müdahalesini 2015’ten itibaren sınırlı sayıdaki hava kuvvetleri platformu ile başlattıktan sonra, bugün operasyonlarını hala devam ettiriyor. Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye rejimi arasında 2016 yılında imzalanan anlaşmaya göre, Rus güçleri Suriye’nin Akdeniz kıyısındaki Lazkiye vilayetinde yer alan Hmeymim Hava Üssü’nü 50 yıl boyunca kullanacak. Ruslar ayrıca, Tartus Donanma Üssü’nü de kullanıyor.

Irak İşgali Sürüyor

BAE’nin başkenti Abu Dabi’de bulunan Fransa daimi askeri üssünde, yaklaşık 700 Fransız askerin bulunduğu tahmin ediliyor. İngiltere ise 2014’te Bahreyn, BAE ve Umman’da askeri üs kurma yönündeki girişimleri sonucu geçen haftalarda Bahreyn’de ilk daimi askeri deniz üssünü açtı. Irak’ta 2003 yılında ABD işgalinin ardından halen binlerce yabancı asker, ülkenin çeşitli bölgelerindeki askeri kamp ve üslerde “eğitim veya stratejik alanları koruma” amacıyla bulunuyor.

Cibuti’ye Çıkarma Yaptılar

Akdeniz ile Hint Okyanusunu birbirine bağlayan Kızıldeniz-Aden Körfezi hattının geçiş noktası Babu’l Mendeb Boğazı’nda yer alan Arap ülkesi Cibuti’de, hali hazırda Fransa, ABD, İtalya, Japonya ve Çin’in askeri üsleri bulunurken, Suudi Arabistan da yakında bu Doğu Afrika ülkesinde üs açmayı planlıyor.

SON HABERLER