loader

Kalb-i Selim Üzerine/Göründüğünden Fazlası Olmak…

Kalb-i Selim Üzerine/Göründüğünden Fazlası Olmak…

Kalb-i selim, olmazsa olmazımızdır zira o olmadan ne sabredebiliriz ne de sebat ehli olabiliriz. Başladığımız hayırlı işler onsuz “ebter” olur.

İnsan göründüğünden daha fazlası olmak zorundadır. Hele ki dava adamı…

İnsanı dinamik, sabır ve sebat ehli kılan şey, dışarıda yaşadığı şeylere karşılık içinde başka bir dünya yaşamasından geçer. Yani o sıkıntılar ile hemhal olsa da içinde bir sekinet hali yaşamak zorundadır. Davet adamını karşılaştığı sert rüzgârlara karşı dayanıklı kılan şey iç dünyasında sürekli gözettiği idealidir ki o âlemlerin rabbi olan Allah Azze ve Celle’yi razı etmeyi daima gözetmektir. Bir insanın kalbi cisminden büyük değilse ya bitmiştir ya da bitmek üzeredir. Bizi güçlü kılan şey iç dünyamızda duyumsadığımız şeylerdir. Bizi dışta olup biten dehşet şeylere karşı sabır ve sebat ehli kılacak şey, ruh dünyamızda sürekli dinamik tutmaya çalıştığımız “gözetme/gözetilme/sekinet” halidir. Zaten 2 asırlık sorunumuz da tam olarak bu değil midir? Değil midir ki İslam akidesi bizim kalp mezarlığımızda yatmaktadır ve biz göründüğümüz kadarız; o yüzden zayıfız ve zayıfların kalbinde dahi bir ağırlığımız yok! Göründüğünden fazla olan adam Allah’tan başka dost edinmeyen, dostluğunu-düşmanlığını bu dostluğa göre belirleyen ve yine nusretin ancak Allah’tan olduğuna iman eden kimsedir. Allah’tan başkasını dost ve yardımcı olarak kabul etmeyen kişi, göründüğünden fazlası olan kişidir. Maddeye tapanları tarih boyunca hezimete uğratan da işte bu adam gibi adamlardır.

Göründüğünden fazla olmak isteyen kimse “kalb-i selim” olmak zorundadır ki Allah ve Rasulü bizden bunu istemektedir. Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

يَوْمَ لَا يَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَۙ اِلَّا مَنْ اَتَى اللّٰهَ بِقَلْبٍ سَل۪يمٍۜ

“O gün ne mal fayda verir ne de evlat ancak Allah’a temiz bir kalp (kalb-i selim) ile gelenler müstesna.”[Şuara 88-89] Görüldüğü gibi insanların gördüğü mal ve çocuklar değil, görmediği selim bir kalptir önemli olan. Zaten görülen hayırlı işlerle beraber, görünmeyen selim bir kalbin birleşiminden ancak bizi cennete götürecek eylemler ortaya çıkar. Değilse amellerimizin sadece insana bakan yönü varsa helak oluruz. Kalb-i selim, olmazsa olmazımızdır zira o olmadan ne sabredebiliriz ne de sebat ehli olabiliriz. Başladığımız hayırlı işler onsuz “ebter” olur. Onsuz içimiz, giriş çıkışların belli olmadığı saçma bir hal alır. Onsuz tek renkliliğimiz kaybolur, dışarıda gördüğümüz her şey üzerimizde hâkimiyet kurarak bizi renkten renge sokar. Güçlü insan boylu poslu insan değil, kalb-i selim sahibi insandır. Bu kalp ancak rabbinin zikriyle tatmin olan kalptir. Rabbimiz şöyle buyuruyor:

 

“Bunlar iman edenler ve kalpleri Allah’ın zikriyle mutmain olanlardır. Dikkat edin! Kalpler ancak Allah’ın zikriyle tatmin olur.”[Rad 28]

İşte bu kalp tatmin olmuştur ve başkaca insanların da bundan nasiplenmesi için gece gündüz çalışmaktadır. Bu kalp bozulursa tüm vücut da doğal olarak bozulur. Ancak bu bozulma fizikî değil manevidir (Hoş, maddeten de bozulması fiziği bozar ama kastettiğimiz şey bu değil). Zira Rasulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:

إِنَّ فِي الْجَسَدِ مُضْغَةً إِذَا صَلَحَتْ صَلَحَ الْجَسَدُ كُلُّهُ وَإِذَا فَسَدَتْ فَسَدَ الْجَسَدُ كُلُّهُ ألاَ وَهِيَ الْقَلْبُ

“İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.”[Buhari, Muslim] Kalbin sağlıklı olması hidayet, sağlıksız olması ise şekavet halidir. Rabbimiz bizi kalb-i selim olan kimselerden eylesin ki O Celle Celaluhu ve Kudratuhu şöyle buyuruyor:

رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً ۚ إِنَّكَ أَنتَ ٱلْوَهَّابُ

“Rabbimiz bizi hidayete erdirdikten sonra, kalplerimizi saptırma. Bize katından bir rahmet bağışla. Şüphesiz bağışı en çok olan sensin.”[Al-i İmran 8] Ve şöyle buyuruyor:

وَمَا تَنقِمُ مِنَّآ إِلَّآ أَنْ ءَامَنَّا بِـَٔايَٰتِ رَبِّنَا لَمَّا جَآءَتْنَا ۚ رَبَّنَآ أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَتَوَفَّنَا مُسْلِمِينَ

“…Rabbimiz üzerimize sabır yağdır ve Müslümanlar olarak canımız al, derler.”[A’raf 126]

 

Yazarın Tüm Makaleleri İçin Tıklayınız