27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
Yıldırım: ABD İnsanlık Vicdanına ve Hislerine Tercüman Oluyor
2017-04-08 14:41:09 | Ajanslar | Yıldırım: ABD İnsanlık Vicdanına ve Hislerine Tercüman Oluyor
ABD'nin Suriye'de Esad rejimini füzelerle vurması sonrası Binali Yıldırım ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakan Yıldırım, ‘Suriye konusunda her türlü desteği vermeye hazırız’ dedi

Köklü Değişim Medya

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'le telefonda görüştü.

Görüşmede Başbakan Yıldırım Suriye rejiminin İdlib'deki kimyasal saldırıyla işlediği insanlık suçuna ABD tarafından verilen karşılığın insanlık vicdanına ve dünya kamuoyunun hislerine tercüman olduğunu belirtti.

ABD'den Suriye meselesine daha fazla ağırlık koymasını beklediklerini ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, bu yolda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence ile telefon görüşmesinde, gelişmeler ışığında Türkiye'ye doğru bir göç hareketi ihtimalini de göz önünde bulundurarak Suriye'de güvenli bölge tesis edilmesi seçeneği üzerinde daha fazla durulması gerektiğini de dile getirdi.

Pence Türkiye'ye Teşekkür Etti

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise Türkiye'nin ABD'ye verdiği destek için teşekkür etti.

Türkiye ile diyalog ve iş birliğine önem verdiklerini vurgulayan Pence, Suriye'deki iş birliğinin gelecek dönem daha da geliştirilmesini arzu ettiklerini ve Suriye'deki insani krizi de göz önünde bulunduracaklarını kaydetti.

Pence, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ABD Başkanı Trump'ın ve kendisinin selam ve iyi dileklerinin iletilmesini rica etti.

ABD başkan yardımcısı Pence ile görüşen Yıldırım, ABD'nin insanlık vicdanına ve dünya kamuoyunun hislerine tercüman olduğunu belirtti.                        

Yıllarca Esed’i desteklemesi ve katliamlarına ortam hazırlamasıyla Suriye’de ki insanlık dramının baş aktörü olan ABD, insanlık onurunu ayaklar altına aldığı gerçeği herkesçe kabul edilen bir husustur. ABD’nin terörü finanse etmesi ve Türkiye’nin karşı çıktığı PKK/YPG’yi desteklemesine rağmen, Binali Yıldırım'ın bu açıklamaları ile ABD 'ye övgüler düzmesi hükümetin içine düştüğü ikiyüzlü siyaseti ortaya çıkarmaktadır. 

Görüşmede Yıldırım'ın, bu yolda ABD'ye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtmesi, Türkiye’nin siyasi gücü konusunda AKP hükümetinin dile getirdiği gibi oyun kurucu olmadığı, aksine özellikle Suriye meselesinde ABD'nin kurguladığı oyunun bir parçası olduğunu göstermektedir. 


Yorumlar

SON HABERLER