loader
YENİ ZELANDA’DA

YENİ ZELANDA’DA "CUMA EZANI" CANLI YAYINLANDI

Köklü Değişim Medya

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 50 kişinin şehit olduğu saldırının ardından terörün hedefi olan El Nur ve Linwood camileri cuma namazıyla birlikte ibadete yeniden açıldı, ülkenin tüm kentlerinde anma törenleri düzenlendi.

Yeni Zelanda Televizyonu (TVNZ) ve Radyo Yeni Zelanda (RNZ) cuma ezanını canlı olarak yayınladı. Ezanın ardından şehitlere saygı amacıyla 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve Yeni Zelandalı kadınlar Müslüman kadınlara destek olmak amacıyla başörtüsü örttü.

Cuma namazı ve anma törenine binlerce kişi katılırken, güvenlik önlemleri en üst seviyede tutuldu.

Terör saldırısının ardından söylemleri, aldığı tedbirler ve terör mağduru Müslüman vatandaşlarına sıcak yaklaşımlarıyla takdir toplayan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de, Christchurch'deki Hagley Park'ta kılınan cuma namazına katıldı.

Başbakan Ardern Cumaya Katıldı: Konuşmasına Hadisle Başladı

Namaz öncesindeki kısa konuşmasına hadisle başlayan Jacinda Ardern, "Peygamber Muhammed SallAlahu Aleyhi ve Sellem dedi ki 'karşılıklı şefkat, merhamet ve sempatileri ile inananlar tek bir beden gibidir. Vücudun herhangi bir kısmı acı çekerse, tüm vücut acı hisseder.' Yeni Zelanda'da sizinle. Yasta, biz biriz." ifadelerini kullandı.

Linwood Camisi İmamı Alabi Lateef Zirullah tarafından okunan ezanın ardından hutbeye çıkan Alnoor Camisi İmamı Gamal Fouda, Başbakan Ardern, hükümet ve Yeni Zelandalılara desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Terörün, rengi, dini ve ırkı olmadığını vurgulayan Fouda, "Yeni Zelanda'nın yenilmez olduğunu gösterdik. Dünya bizdeki sevgi ve birliğin örneğini görebilir. Kalbimiz kırık ama biz kırılmadık (yenilmedik)." diye konuştu.

Hagley Park'taki cuma namazının ardından yüzlerce Müslüman toplu cenaze namazı kılmak için ilk şehitlerin defnedildiği Memorial Park Mezarlığı'na gitti.

Sosyal Medyada #headscarfforharmony Dayanışması

Yeni Zelanda'daki terör saldırısının ardından ülke genelindeki anma törenlerine katılan çoğu kadın, Müslüman kadınlara destek olmak amacıyla sembolik olarak başörtüsü örttü.

Auckland'de görev yapan doktor Thaya Ashman, Müslüman bir kadının "artık başımı örtmeye korkuyorum, çünkü sokağa çıktığım zaman hedef olmak istemiyorum" sözlerinin ardından ülke genelinde bir kampanya başlatılmasını önerdi.

Bu öneriye binlerce Yeni Zelandalı kadın destek verdi. Sosyal medyada #headscarfforharmony etiketiyle başörtüsü örten kadınlar fotoğraflarını ve mesajlarını paylaştı. Doktor Thaya Ashman Müslümanlara hitaben "Sizinle birlikteyiz, sokakta kendinizi evinizde gibi hissetmenizi istiyoruz. Sizleri seviyor, size saygı duyuyor ve sizleri destekliyoruz" dedi.

Doktor Ashman'ın Afganistan'da gönüllü olarak görev yapmasından sonra Müslümanlarla sık sık organizasyonlara katıldığı ve onlara destek olduğu ifade edildi.

SON HABERLER