loader
UYGUR TÜRKLERİNE TÜRKİYE’DE SİSTEMATİK İŞKENCE

UYGUR TÜRKLERİNE TÜRKİYE’DE SİSTEMATİK İŞKENCE

Fetih Medya tarafından önceki gün yayınlanan habere göre; Aydın’da bulunan GGM(Geri Gönderme Merkezi)’nde Uygur Türklerine yönelik sistematik işkence yapıldığı iddia edildi.

Haberin ayrıntıları şöyle:

Aydın’da bulunan GGM(Geri Gönderme Merkezi)’nde Uygur Türklerine yönelik sistematik işkence yapıldığı iddia edildi.

İstanbul Barosu avukatlarından bir grup olayı incelemek istediklerinde ise “tedbir” adı altında kısıtlama ve karartma uygulamaya çalışılmıştır. Avukatlardan sadece biri uygun görülen bir mülteci ile görüştürülmüştür. İlgili avukat bizzat işkence izlerini müşahede etmiştir.

Ancak savcılığın mahkemeye çıkarılması ve durumlarının araştırılmasını istediği mülteci Doğu Türkistanlı muhacir kardeşlerimiz değişik illerdeki GGM’lere nakledilerek mahkemeye çıkarılmaları engellenmiştir.

Lütfen bu konuda kamuoyu oluşturalım ve kardeşlerimize sahip çıkalım. İşkencecilerin yargılanması için çaba göstermek hem dini hem insani bir görevdir. Konunun yasal müdafiilerince bizlere iletilen belge aşağıdadır:

Köklü Değişim Medya duyarlılık kampanyası başlatmıştı

GGM’nde yaşanan hukuksuzluklara Köklü Değişim Medya olarak biz de dikkatleri çekmiş ve #21DoğuTürkistanlı hashtag’i ile bir sosyal medya kampanyası düzenlemiştik. Muhacir kardeşlerimizin kaçtıkları ülkelere geri gönderilmek üzere buralarda tutulduklarını paylaşmıştık.

Doğu Türkistanlı Müslümanlara Sınır Dışı Zulmü,

Doğu Türkistanlı Müslümanları Kime Teslim Ediyorsunuz? Zulme Rıza, Zulümdür!

Duyarlılık sahibi kişi ve kurumların mücadele ve müdahalesiyle muhacir kardeşlerimiz deport/sınırdışı edilmekten kurtulmuş ve en son 4 ay süresince Kırklareli Pehlivanköy GGM'nde tutulan, Kırgızistan uyruklu Khanifakhon (Hanife) Abdıkarımova ve 3 çocuğu serbest bırakılmıştı.

Baskılar Sonuç Verdi: Kırgızistanlı Hanife ve Çocukları Serbest Bırakıldı!

SON HABERLER