loader
TÜRKİYE HÂLÂ ABD’YE DOST VE MÜTTEFİK DİYOR

TÜRKİYE HÂLÂ ABD’YE DOST VE MÜTTEFİK DİYOR

Köklü Değişim Medya

ABD Temsilciler Meclisi 'S-400 ile F-35 birlikte alınamaz, tercih yapılması gerek' dayatmasına Türkiye’den nazik tepki geldi. Terör örgütü PYD/PKK’yI binlerce tır silah ile teçhiz eden ve cezaevindeki adamlarını geri almak için tehdit eden, milyonlarca Müslümanın katili ABD'nin S-400 tehditleri karşısında verilen tepkilerde hâlâ “dost ve müttefik” ibaresi kullanılmaya devam ediliyor.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi'nin kabul ettiği 'ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi' başlıklı kararı değerlendirdi ve bunun iki ülke arasındaki köklü “dostluk ve müttefiklik” ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığını bildirdi.

ABD Temsilciler Meclisi tarafından oylanan tasarıda Türkiye'ye S-400 alma kararının iptali için çağrı yapıldı. Oy birliğiyle alınan kararda, Türkiye'nin S-400 ve F-35'leri birlikte alamayacağı ve birini tercih etmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye ile tarihi ittifakın vurgulandığı kararda, ABD-Türkiye ortaklığını ve Türkiye'nin NATO’daki rolünü tehlikeye atabilecek Rusya ile askeri bir ilişkiden kaçınılması çağrısı yapıldı.  Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel, "Ulusal güvenlik teknolojimizi Rusya'ya açma riskini alamayız" dedi.

Ayrıca, Türkiye'nin Rusya'dan hava sistemi alması durumunda ABD'nin hasımlarıyla yaptırımlar yoluyla mücadele etme yasası kapsamında yaptırımlara maruz kalacağı belirtildi.

ABD yönetimine tavsiye niteliğindeki kararın hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Türkiye'den Karara Nazik Tepki

Konuya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Karar, evvelce de açıkladığımız üzere, Türkiye ile ABD arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Kararda Türkiye'nin dış politikası ve yargı sistemi hakkında yer verilen haksız ve temelsiz iddiaların kabul edilmesi asla mümkün değildir" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin her zaman dost ve müttefik ülkeler arasında görüş farklılıklarının giderilmesinin en etkili yolunun diyalog ve ülkelerin egemen kararlarına saygı gösterilmesi olduğunu vurguladığına işaret edilen açıklamada, "Bunun yerine, hiçbir bağlayıcılığı bulunmayan ve karşılıklı güvenin artırılmasına hizmet etmeyen kararların alınması, tehdit ve yaptırım dilinin gündemde tutulmaya devam edilmesi ve birtakım suni miadlar konulması kabul edilemez" değerlendirmesine de yer verildi.

SON HABERLER