loader
TÜRKİYE’NİN KABUL ETMEDİĞİ ÂLİME KAZAKİSTAN’DAN 15 YIL HAPİS CEZASI!

TÜRKİYE’NİN KABUL ETMEDİĞİ ÂLİME KAZAKİSTAN’DAN 15 YIL HAPİS CEZASI!

Köklü Değişim Medya

Kazakistan hükümetinin Müslümanlara yönelik baskıcı uygulamalarından kaçarak 14 Ekim 2016 tarihinde Türkiye’den iltica talep eden Özbek asıllı Kazak âlim Abdulhalil Abduzhabbarov, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği’nin tüm çabalarına rağmen 127 gün boyunca 10 çocuğu ve eşiyle tutulduğu Atatürk Havalimanı’ndan 19 Şubat 2017 tarihinde geri gönderilmişti. Abduzhabbarov, Kazakistan mahkemesi tarafından 8 yıl hapse mahkûm edildi. Kazak âlimin işkence görmesinden endişe ediliyor.

İslamiyet karşıtı politikalarıyla Müslümanlara zulmeden Kazakistan hükümeti suçsuz bir âlimi daha hapse mahkûm etti. Daha önce Türkiye’den iltica talebinde bulunarak 4 ay boyunca 10 çocuğu ve eşiyle birlikte Atatürk Havalimanı’nda bekleyen Özbek asıllı âlim Abdulhalil Abduzhabbarov, iltica talebi sonuçlandırılmadan 16 Şubat tarihinde Medine’ye gönderilmiş, buradan da Kazakistan’a iade edilmişti. Abduzhabbarov, çıkarıldığı Kazak mahkemesince 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kazak âlimin hapishanede işkenceye maruz kalacağı ihtimalinden endişe duyuluyor.

4 Ay Boyunca Havalimanında Beklediler

Kazakistan’da bir camide imamlık yapan ancak buradaki yönetimin Müslümanlara yönelik baskıcı yönetiminden kaçarak 2006 yılında Suudi Arabistan’a yerleşen 42 yaşındaki Özbek asıllı âlim Abdulhalil Abduzhabbarov, 20 Aralık 2015 tarihinde Kazakistan’a iade edilmek üzere Suud kolluk kuvvetlerince tutuklandı. Abduzhabbarov, 12 Ekim 2016 tarihinde Kazakistan’a Türkiye üzerinden sınır dışı edilmek üzere uçağa bindirildi. Ancak Abduzhabbarov, 10 çocuğu ve eşi ile birlikte Türkiye’den Kazakistan uçağına binmeyerek Türkiye’den iltica talep etti. Türkiye’ye girişine izin verilmeyen Kazak âlim ve ailesi, tam 127 gün boyunca havalimanının güneş ışığı dahi görmeyen bir odasında tutuldu. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Av. İbrahim Ergin tarafından dosyası incelenmek istenilmesine rağmen havalimanı yetkilileri avukat Ergin ile Abduzhabbarov’un görüşmesine müsaade etmedi.

BM ve AİHM Umursamadı!

Abdulhalil Abduzhabbarov, 21 Kasım 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne Türkiye’ye girişinin kabul edilmemesi durumunda Kazakistan’da işkence ve kötü muameleye maruz kalacağını söyleyerek bireysel tedbir başvurusunda bulundu. Türkiye’den iltica talebinde bulunan Abduzhabbarov için Av. İbrahim Ergin tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne başvuruda bulunuldu.

Anayasa Mahkemesi’ne Göre Tehlike Yoktu!

Anayasa Mahkemesi Abduzhabbarov’un geri gönderilmemesi yönündeki tedbir talebini, “Başvurucunun ülkeye giriş yapmadığı, Türkiye Devleti’nin egemenlik alanında bulunmadığı, hakkında sınır dışı kararı tesis edilmediği, bu nedenle kamu makamlarınca başvurucunun yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik gerçek ve ciddi bir tehlike oluşturabilecek nitelikte işlen yapılmadığı anlaşıldığından tedbir talebinin reddine karar verilmiştir” ifadelerini kullanarak reddetti. Bunun üzerine Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Av. Uğur Yıldırım Dışişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili dilekçe gönderse de tüm girişimler sonuçsuz kaldı.

Erdoğan’a Seslenerek Yardım İstemişti

Aylarca eşi ve 10 çocuğuyla birlikte Atatürk Havalimanı’nda bekletilen Abdulhalil Abduzhabbarov, 16 Şubat 2017 tarihinde kolluk kuvvetlerinin zoruyla Suudi Arabistan uçağına bindirildi. Medine’ye ulaşan Abduzhabbarov, burada bir video çekerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi. Abduzhabbarov, ''Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Allah rızası için bize yardım edin, bizi bura da bırakmayın bizi ülkenize kabul edin. Bizim hiçbir suçumuz yok. Bizi Kazakistan’a ölüme göndermeyin, sizin ülkenizden Türkiye’den başka sığınacak yerimiz yok'' dedi. Ancak aile Uluslararası Mülteci Hakları Derneği üyesi avukatların tüm girişimlerine rağmen 18 Şubat tarihinde Dubai üzerinden Kazakistan’a iade edildi. Kazakistan havalimanına iner inmez tutuklanan Abduzhabbarov, zorla sakalları kesilerek hâkim karşısına çıkarıldı. Kazak âlim Müslümanlara yönelik zulmün son parçası olarak mahkeme tarafından 8 yıl hapse mahkûm edildi. Abduzhabbarov’un Kazakistan hapishanelerinde işkenceye maruz kalmasından korkuluyor.

Kazakistan Zulmediyor

Nüfusunun çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Kazakistan'da hükümet Rusya yanlısı politikalarla Müslüman halka zulmetmeye devam ediyor. Kazakistan, Orta Asya halkları arasında gerek Rusya’ya yakınlığı gerekse Çin Halk Cumhuriyetine yakınlığı dolayısıyla kültürel etkileşime en çok maruz kalmış olan ülke konumunda bulunuyor. Sovyet döneminde yıkılan cami ve mabetlerin sayısı yüzleri aşarken, bugün Kazakistan’da faaliyette olan cami ve mescit sayısının yok denecek kadar az olması ülkede azınlıkta olan Müslüman nüfusa baskı ve şiddeti arttırıyor. Kazakistan'da başörtüsü zulmü de devam ediyor. Vatandaşların okullarda başörtüsüne izin verilmesi için yapılan 5 binden fazla talebi “Yasalarına göre ülkede eğitim sistemi laiktir” gerekçesiyle reddediyor.

SON HABERLER