loader
TÜRKİYE’NİN HEDEFİ 5 YIL DAHA AB KAPISINDA BEKLEMEK

TÜRKİYE’NİN HEDEFİ 5 YIL DAHA AB KAPISINDA BEKLEMEK

Köklü Değişim Medya

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ: “Avrupalılar darbecileri himaye ederek bizi hayal kırıklığına uğrattı”

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) diğer tüm adaylardan daha önce girmeyi hak ettiğini" belirterek, bunun gerçekleşmesine "siyasi nedenlerin" engel olduğunu savundu.

Çarşamba günü Welt gazetesinde yayınlanan röportajında Akdağ, "AB'nin genişleme konusunda tamamıyla adaletsiz davrandığını" savundu. Akdağ, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılının kutlanacağı "2023 yılına kadar AB'ye girmek Türkiye'nin net hedefidir" dedi.

Türkiye'de son dönemde çok sayıda gazeteci, eğitimci ve memurun tutuklanmış olması ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalarla ilgili soruya verdiği yanıtta Akdağ, Türkiye'nin bir "darbe girişimi atlattığını" ve "olağanüstü hal kanunlarının bu nedenle geçici olarak var olduğunu" söyledi. "Avrupalılar bizi hayal kırıklığına uğrattı" şeklinde konuşan Akdağ, "birçok darbecinin Almanya da dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinde bulunduğunu" ve "bunun kabul edilemez olduğunu" söyledi.

"Afrin'i Esed'e Vermeyiz"

Recep Akdağ, Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği harekatla ilgili soruya verdiği yanıtta ise "Afrin'i Esed yönetimine geri vermenin hiçbir şekilde söz konusu olmayacağını" söyledi.

Türkiye'nin bölgeye "uzun vadede yerleşmek istemediğini" belirten Başbakan Yardımcısı, "tek amaçlarının YPG gibi terörist Kürt grupları karşısında Türkiye'nin güvenliğini korumak ve bölgeyi en kısa sürede Suriye halkına geri vermek" olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Astana ortakları Rusya ve İran’ın, Esed rejiminin yanında yer alması, muhalif bölgelerin tek tek rejimin eline geçmesi ve TSK’nın muhalefetin elinde kalan son şehir İdlib’i de Astana kararları çerçevesinde kuşatması ile devrimin sona ereceği ve Esed rejiminin meşru yönetim ilan edilerek Afrin’in tekrar Esed’e teslim edileceği yorumları kamuoyunun gündeminde.

SON HABERLER