26 Mayis 2018 - 11 Ramazan 1439
Türkiye İle Çin Arasında Yeni Anlaşmalar
2017-05-15 15:18:20 | Ajanslar | Türkiye İle Çin Arasında Yeni Anlaşmalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen ‘Kuşak ve Yol Forumu'na katıldı. Erdoğan, gündemle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Köklü Değişim Medya

Çin'in yeni “İpek Yolu" olarak adlandırılan ve kara ile deniz yolu ticareti için çok sayıda ülkede altyapı geliştirmeleri öngören projede yer alacak ülkelerin liderlerinin katıldığı forumda Erdoğan "Çok geniş bir coğrafyada hayata geçirilen bu girişim, ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel alanlarda birbiriyle bağlantılı yepyeni bir sistemin tesisi anlamına geliyor. Bu projenin sürdürülebilir büyüme ve kalkınma vasıtasıyla vatandaşlarımızın hayat standartlarında gerçekleştireceği artış, hepimizin ortak başarısı olacaktır" diye konuştu.

"Özellikle dünyada gelişmekte olan teröre karşı bu girişim, terörü adeta yerle yeksan edecek bir girişim olacaktır. Herkes için fayda sağlayacak bu iş birliği modelinin başarılı olacağını düşünüyorum. Türkiye olarak bunun için her türü desteği vermeye hazırız."

Çin İle Yapılan Anlaşmalar

Şi ile bu süreçte bir yılda 4’üncü kez bir araya geldik. 3’üncü nükleer santral müzakerelerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’mız Çin’le götürüyor. Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin artması konusunda çalışmalar var.

Türkiye ile Çin arasında özellikle ekonomik ilişkiler alanında yeni bir sayfa açıyoruz. 3 anlaşma imzaladık. Fakat asıl anlaşmamız şu anda projeyi kapsayan detay projeler ki, Kars- Edirne başta olmak üzere birçok demiryolu ağı bunun içinde var.

Onların da ısrar ettiği en önemli proje; Ankara-İstanbul arasında 350 kilometre hızlı tren projesi.

Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle İpek Yolu'nun önemli ülkelerinden biri olduğuna dikkat çeken Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan Marmaray, 26 Ağustos 2016'da hizmete giren Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 20 Aralık 2016'da açılan Avrasya Tüneli ile İstanbul'da inşası süren yeni havalimanı ve inşasına başlanan Çanakkale Köprüsü, projenin ulaşım altyapısı bakımından çok önemli diğer adımlarıdır.

"Türkiye'yi bir uçtan diğer uca kat eden Edirne-Kars Hızlı Tren Demiryolu Projesi, yine ülkemiz tarafından ortaya konulan önemli projedir. Bu tarihî projeyi, Çinlilerle birlikte gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyorum.

Çin ile “suçluların iadesi” konusunda anlaşma imzalandı. Spesifik bir iade söz konusu olacak mı? Özellikle aranan bazı ‘FETÖ’cüler var mı? Onların istediği var mı?

"Spesifik demeyelim de içeriğinde ifade ettikleriniz de söz konusu. Gerek BM mülteciler yüksek komiserliği kapsamında olanlar var. AB kapsamında olanlar var. Bunun dışında kalanlar ilk etaptadır. Onun dışında olanlar bir iadeye müsaitse olur. Bunun dışında yasal olarak verilmesi olanlar varsa verilebilir."

Suçluların İadesi” anlaşması kapsamında Türkiye’ye sığınan Doğu Türkistanlı Müslümanların Çin’e iadesini de kapsıyor. Çin, Doğu Türkistan’dan kaçarak ülkemize sığınan Müslümanları terör suçlusu olarak cezalandırıyor.

Çipras'la Fetö Görüşmesi

Yunan Başbakan Çipras’la görüştünüz. FETÖ’cüler konusunda net tavır var mı?

"Net tavır yargı, Yargı bağımsızdır. Verilen cevap bu. Maalesef 15 – 20 gün içinde teslim ederiz dediler ama buna rağmen olmadı."

"TL Bize Güç Katacaktır"

Uluslararası ticarette özellikle bazı ülkelerle yerli paranın kullanılması konusunda çağrınız olmuştu. Çin ile Türkiye arasında para takası gerçekleşmişti. Bu yönde ilerleme var mı nasıl görüyorsunuz süreci?

"Doğrusu bunu gerçekleştirirsek bir defa kur baskısından paralarımızı kurtarmış oluruz. Onun için de bizzat ekonomi bakanlarımız başta olmak üzere bunun yanında 3. nükleer enerji olayı gerçekleşirse veyahut da kredi olayı gerçekleşirse bu konularda alışverişlerde yerli parayı kullanmak, bir tarafta Çin parası Yuan diğer tarafta TL bize ciddi güç katacaktır. Rakamlar ufak değil. Ciddi rakamlar var. Onun için de bu sürekli olarak gündemimizde. Merkez bankalarımızı görüştürüyoruz. Gerek Rusya gerek İran gerek Çin’le temas söz konusu.

En ciddi süreçleri Rusya ve Çin ile yapıyoruz. Yerli paraya geçişin ilk adımlarını atarsak diğer ülkeler de bunu takip eder. Diğer ülkelerde bunu takip edecektir. Bu da bize kur baskısından kurtarmak için büyük avantajlar sağlayacaktır."

Putin İle 'Ayaküstü Görüşme'

Öte yandan Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, yaptığı açıklamada Çin'de düzenlenen "Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu" için Pekin'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayaküstü kısa bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada "Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakın zamanda gerçekleşen Soçi görüşmesinin devamı niteliğinde ayaküstü bir görüşme gerçekleştirdi" dedi.

“Türkiye IŞİD’e Karşı Gerekeni Yapmadı” İftirası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de “ Türkiye IŞİD’e karşı gerekeni yapmadı” iftirası atılmaya çalışıldığını, oysa bu örgüte karşı en büyük mücadeleyi Türkiye’nin verdiğini belirtti. Erdoğan, “IŞİD’ın hedefinde ben varım. Yayın organlarında boy boy resimlerim var. Bu iftirayı atanların bu yayın organlarında resimleri var mı? Yok” açıklamasını yaptı.

Çevredeki bazı ülkelerle birlikte, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerle biz bu mücadeleyi veririz dediniz. Bu ziyarette bu ülkelere dair bir teklif sunacak mısınız?

"Bunları her zaman konuştuk yine konuşabiliriz. Katar, Suudi Arabistan bundan çekinen ülkeler değil. Her zaman bu tür dayanışmayı gösterecek ülkelerdir. Yaptığımız ikili görüşmelerde bu bilgileri kendilerinden aldığımız için söylüyoruz."

16 Mayıs'ta Trump'la Görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin temaslarının ardından 15-17 Mayıs'ta da ABD'yi ziyaret edecek. Washington'da ABD Başkanı Donald Trump ile 16 Mayıs'ta başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirecek. Suriye'deki gelişmeler, terörle mücadele ve YPG konusu masaya yatırılacak.


Yorumlar

SON HABERLER