loader
TRUMP’TAN GÜMRÜK VERGİSİNE TEPKİ GÖSTERENLERE TEHDİT

TRUMP’TAN GÜMRÜK VERGİSİNE TEPKİ GÖSTERENLERE TEHDİT

Köklü Değişim Medya

ABD Başkanı Trump, ülkesinin çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği gümrük vergisine karşı adım atmayı planlayan ülkeleri, 'Karşılık verirlerse hata yaparlar' diyerek tehdit etti.

ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya'dan oluşan G-7 ile Avrupa Birliği liderlerini bir araya getiren G-7 Liderler Zirvesi, ikinci gününde devam ediyor.

Trump’tan Ticaret Ortaklarına Tehdit

ABD Başkanı Donald Trump, zirvede başta "ticari ilişkiler", "düzensiz göç" ve "İran nükleer tehdidi" olmak üzere bir dizi konu üzerine oldukça başarılı görüşmeler yaptıklarını beyan etti.

Başka ülkelerin ABD'nin ithal ürünlere vergi uygulamamasından on yıllarca faydalandığını belirten Trump, "Diğer ülkelerden, Amerikan ihracat mallarının piyasalarına adil ve eşit bir şekilde girmesini sağlamalarını istiyoruz." dedi.

ABD ile diğer ülkeler arasındaki dış ticarette söz konusu olan eşitsizliğin, ABD'nin geçmiş liderlerinin hatasından kaynaklandığını ifade eden Trump, şöyle devam etti:

"Biz ABD olarak geçen yıl ticarette 807 milyar dolar kaybettik. Bu gülünç ve kabul edilemez. Aslında onlar değil bizim liderlerimiz suçlu. Kendi ülkeleri için çok iyi olan ancak ABD için çok kötü olan bu ticaret anlaşmalarının bu denli çılgınca imzalatmayı başardıkları için başka ülke liderlerini tebrik ediyorum ama o günler artık geride kaldı."

Bazı ülkelerin ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına vergi uygulamasına karşı adım atmayı planladıklarına ilişkin soruya yanıt veren Trump, "Karşılık verirlerse hata yaparlar." uyarısında bulundu.

SON HABERLER