loader
TRUMP, KUDÜS'Ü YAHUDİ VARLIĞI’NIN BAŞKENTİ OLARAK TANIDI

TRUMP, KUDÜS'Ü YAHUDİ VARLIĞI’NIN BAŞKENTİ OLARAK TANIDI

Köklü Değişim Medya

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Kudüs'le ilgili yeni yaklaşımını ilan etti. Trump, ABD'nin Kudüs'le ilgili yeni yaklaşımını açıklayarak, “Kudüs'ü resmen “İsrail”in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv'deki büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim" dedi.

<iframe width="650" height="381" src="https://www.youtube.com/embed/JODxbHFLs6s" frameborder="0" gesture="media" allow="encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

  • Trump'ın açıklamasında öne çıkan ifadeler şöyle:
  • Ben, Kudüs'ü “İsrail”in başkenti olarak kabul etmenin zamanının geldiği konusunda kararlıyım.

Önceki başkanlar bunu seçim vaadi olarak söylemiş ancak gerçekleştirmemiştir. Ben bu vaadi gerçekleştiriyorum. Bu çok önceden verilmiş olması gereken bir karardır. Kudüs sadece üç büyük dinin kalbi değildir. Aynı zamanda dünyanın en başarılı demokrasilerinden birisinin de merkezidir.

  • Kudüs bugün Yahudilerin Batı Duvarı'nda dua ettikleri, Hıristiyanların Çarmıh Durakları'nda yürüdükleri ve Müslümanların Mescid-i Aksa'da namaz kıldıkları bir yerdir ve böyle kalmalıdır.
  • Bu, gerçekliğin kabul edilmesinden başka bir şey değil. Bu, daha önceden yapılmalıydı.

  • Dışişleri Bakanlığı'na, ABD Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma konusunda hazırlık yapması talimatını veriyorum.

Büyükelçiliğin yapımı için bir an önce mimarların, mühendislerin ve işi takip edecek kişilerin işe alımı başlayacak. Bittiği zaman ise barışa kocaman bir katkı sağlanacak. Bu açıklamayı yapmış olmak bizim kalıcı barış sağlamak fikrinden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Biz İsrailliler ve Filistinliler için harika bir anlaşma yapılmasını istiyoruz.

  • Bölgenin liderlerinden isteğim, nihai barışın peşinden gitmeleridir.

İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü tanıyacağını açıklayan Trump, bu kararın çoktan alınmış olması gerektiğini söylemişti. Trump'ın kararına dünyanın dört bir yanından tepki gelmişti.

Netanyahu'dan teşekkür: Tarihi bir gün, ilk günden beri hedefimizdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamasının ardından, “İsrail” Başbakanı Benyamin Netanyahu bir açıklama yaptı.

Kararı 'tarihi' olarak nitelendiren Netanyahu, "ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü “İsrail”in 'başkenti' olarak tanıma ve ABD büyükelçiliğini buraya taşıma hazırlığı yönündeki cesur ve adil kararından dolayı derin memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Dünyaya, Trump'ın kararını izleyerek Kudüs'ü “İsrail”in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliklerini buraya taşıma çağrısı yapan Netanyahu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bugün tarihi bir gün. Kudüs yaklaşık 70 yıldır “İsrail”in başkenti ve bizim umudumuzun, rüyamızın ve duamızın yeni bin yıldaki odak noktası. (Kudüs) 3 bin yıldır Yahudilerin başkenti. Kutsal mekânların statüsünde bir değişiklik olmayacak. Bu “İsrail”in ilk gününden beri bizim hedefimizdi. Yahudi devleti ve Yahudi halkı buna sonsuza dek minnettar kalacaktır. Trump'ın, “İsrail”in, Filistinliler de dâhil komşularıyla barışı ilerletme kararlılığını paylaşıyoruz. Trump'la ve ekibiyle bu barış rüyasını gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Kudüs'ün statüsü

Kudüs'ün statüsü, “İsrail” ve Filistinliler arasındaki en tartışmalı konulardan biri.

1967'deki Altı Gün Savaşı'nda Doğu Kudüs'ü işgal eden “İsrail”, halen bu bölgeyi işgal altında tutuyor ve Kudüs'ün tamamını ülkenin bölünmez başkenti olarak görüyor. Filistinliler ise Doğu Kudüs'ün başkentleri olmasını istiyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, ABD'nin Kudüs'ü “İsrail”in başkenti olarak tanımasının barış sürecini yıkıma uğratacağını belirtmişti.

Hamas ve Fetih'in de aralarında olduğu Filistinli gruplar ise, Filistin halkını ABD'nin kararına tepki göstermeye çağırdı. Hamas, Cuma gününü "öfke cuması" ilan ederek, "Kudüs'e destek" için toplanma çağrısında bulundu. 

Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı İstanbul’da topluyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin önceki günkü TBMM Grup Toplantısı'nda konuşmuş ve Trump’ın Kudüs açıklamasını değerlendirmişti. Erdoğan konuşmasında, “Sayın Trump, Kudüs Müslümanların kırmızı çizgidir. Bu bizim diplomatik ilişkilerimizi “İsrail” ile koparmaya kadar gidebilir. Amerika'yı buradan bir kez daha ikaz ediyoruz. Böyle bir adım atamazsınız. Böyle bir adım atılırsa İslâm İşbirliği Zirvesi'ni İstanbul'da toplarız.” demişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın dünkü basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İslam ülkelerinin devlet başkanlarıyla görüştüğünü, haftaya çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul'da toplanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkililerince verilen tepkiler, 2016 senesinde “İsrail”le Mavi Marmara davası sonrasında akdedilen ve “Bu Anlaşma, Ankara ve Kudüs’te 28 Haziran 2016 tarihinde her biri eşit derecede geçerli Türkçe, İbranice ve İngilizce dillerinde ikişer nüsha halinde akdedilmiştir.” ifadelerinin yer aldığı Türkiye ve “İsrail” hükümetlerince imzalanmış olan anlaşmayı hatırlara getirdi. Zira bu belgede “İsrail” hükümeti, Kudüs’le birlikte anılmak suretiyle resmî bir kabul şeklinde algılanıyordu.

Şimdi Türkiye ve diğer İslam beldelerindeki yönetimlerin nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki günkü konuşmasında dediği gibi acaba Türkiye Cumhuriyeti Devleti, “İsrail”le ilişkileri mi koparacak yoksa Erdoğan’ın bu sözü, her zaman yapıldığı gibi tevil edilerek geri adım mı atılacak?

Kaldı ki verilmesi gereken en isabetli tepki, gerek “İsrail” gerekse de ABD ile tüm resmî ve diplomatik ilişkilerin kesilmesi ve gasıp Yahudi varlığının ortadan kaldırılıp Kudüs’ün gerçek sahipleri Müslümanlara iadesi için orduların harekete geçirilmesidir.  

Ümmet tepkili

Küstah Trump’ın kararına tüm dünyadan özellikle İslam beldelerinden ciddi tepkiler var. Türkiye’de ise kimi STK, sendika ve İslâmi kitlelerden tepkiler artarak geliyor. Bu tepkilerden hiç şüphesiz en kapsamlı olanlarından biri, Köklü Değişim Medya tarafından tertip edilen “Kudüs İçin Birleşin” eylem çağrısı olacak. Şuan itibariyle 16 noktada yapılması planlanan eylemler, 15 şehirde yapılacak. Bugün saat 19:30’da Bursa’da başlayacak eylemler, İstanbul’da ABD Konsolosluğu önünde devam edecek. Cuma günü Cuma namazı sonrası diğer şehirlerde devam edecek eylemlere Müslüman Türkiye halkının yoğun ilgisi bekleniyor.

SON HABERLER