loader
‘TERÖR BAHANESİYLE’ KIRIMLI MÜSLÜMANLARA OPERASYON

‘TERÖR BAHANESİYLE’ KIRIMLI MÜSLÜMANLARA OPERASYON

Köklü Değişim Medya

Terör devleti Rusya Güvenlik Servisi (FSB), “terörle mücadeleyi” bahane ederek Kırım Bahçesaray’da “radikal İslamcı” olarak tanımladığı Hizb-ut Tahrir’e üye 6 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

FSB’nin konuyla ilgili açıklamasında, “Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir’in Bahçesaray'daki hücresinin eylemlerine son verildi” ifadelerine yer verildi.

Hizb-ut Tahrir’in 6 üyesi hakkında ‘Terör örgütünün eylemlerinin organizasyonu ve örgütün eylemlerine katılma’ suçlamasıyla dava açıldı.

FSB, 2003 yılında Rusya Yüksek Mahkemesi’nin kararıyla terör örgütü kabul edilen ve Rusya’da yasaklanan Hizb-ut Tahrir’in ülkedeki hücrelerinin ortaya çıkarılarak çökertilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Kırım Müftülüğü ve Rusya İşbirliği

Şubat ayında Kırım Müftüsü Emirali Ablayev, Hizb-ut Tahrir’in ve diğer birkaç radikal İslami hareketin cumhuriyetteki faaliyetlerine hız vermesi nedeniyle duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Müftülüğün basın dairesinden yapılan açıklamada, “Hizb-ut Tahrir, Habbaşiler, Müslüman Kardeşler, Selefiler gibi mezheplerin aktivasyonu, Kırım Tatarlarının arasında ihtilaflara neden oluyor, Müslümanları yanıltıyor, inançlıların arasında gerginliğe yol açıyor” ifadelerine yer verildi.

Hizb-ut Tahrir’in gençleri saflarına çekme çabalarından vazgeçmediğini söyleyen Ablaev, terör örgütleri yanlılarına yapılan gözaltı operasyonlarınınsa açıklama yapılmadan Kırım Tatarlarına yapılan baskı olarak gösterildiğini vurguladı.

İşgalci Rus Başsavcısı ve Komite Başkanının Açıklamaları

Eski Kırım Başsavcısı Natalya Poklonskaya da buna benzer açıklamalarda bulunmuştu. Poklonskaya, geçen yıl Hizb-ut Tahrir’in uzun süredir Kırım’da varlığını sürdürdüğünü ve yarımadanın Ukrayna’ya ait olduğu dönemde yasaklı olmadığını belirtmişti.

Kırım Cumhuriyeti milletlerarası ilişkilerden sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Zaur Smirnov da, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Kırım’da Hizb-ut Tahrir’in faaliyetlerini hızlandırması nedeniyle operasyonların yapıldığını açıklamıştı.

Smirnov, “Bunun nedeni, adalet organlarına ve cumhuriyetin yönetimine Hizb-ut Tahrir’in yarımadadaki faaliyetleri ile ilgili birçok kez başvurulmuş olması. Söz konusu faaliyetler, Kırım Müslümanlarında ve ‘sözde’ Kırımlılarda kızgınlığa neden oluyor” demişti.

2016-2017 döneminde Kırım’da Hizb-ut Tahrir’in yürüttüğü faaliyetlere katılan yaklaşık 30 takipçi gözaltına alınmıştı.

1953 yılında kurulan Hizb-ut Tahrir’in amacının, İslam dışı yönetimlerin yerine tüm dünyada bir halifelik ilan ederek, Şeriat yönetimini hâkim kılmak olduğu belirtiliyor.

İşgalci Ruslardan İftira ve Karalama

İşgalci Rusların suçlamalarının aksine Hizb-ut Tahrir, 50’den fazla ülkede çalışmakta olup, hiçbir şiddete bulaşmadığı ve şiddete temelden karşı olduğu resmi makamlar dahil herkesçe malumdur. Buna rağmen Ruslar tarafından terörle suçlanmakta ve Kırımlı Müslümanların evlerine hukuksuz baskınlar yapılmakta ve Müslümanlar cezaevlerine atılmaktadır.

Onların suçu neydi ki; evlerine baskınlar yapılıp, hapse mahkum ediliyorlar?! Mesela uyuşturucu ticareti mi yaptılar? Adam mı öldürdüler? Hırsızlık mı yaptılar? Hayır! Hiç biri değil.

Bilakis işgalci ve terör devleti Ruslara göre onların tek suçu, #Hizb-ut Tahrir saflarında Nübüvvet Minhacı Üzere Raşidi Hilafeti ikame ederek İslami hayatı yeniden başlatmak için çalışmalarıdır!

İşgalciler Gözaltılara Tepki İçin Toplanan Aktivistleri Dağıttı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da gözaltına alınan Kırımlı Müslümanları desteklemek için çok sayıda insan toplandı.

11 Ekim'de Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde evlerinde arama yapılması ardından gözaltına alınarak Akmescit’e getirilen Kırımlı Müslümanlara destek göstermek amacıyla Akmescit’te Franko Bulvarı’nda Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) sözde Akmescit Müdürlüğü’nün bulunduğu binanın önünde toplanan aktivistler işgalci kolluk güçlerince dağıtıldı.

Kırım Dayanışması gurubundan yapılan açıklamada, “Franko Bulvarı’nda Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) sözde Akmescit Müdürlüğü’nün önünde insanların toplanmasını engellemek için tüm olası tedbirlere başvurulduğunu açıkça gösteren video görüntülere ulaştık” denildi.

Ayrıca açıklamada, gözaltına alınan Kırımlı Müslümanları desteklemek için çok sayıda insanın Franko Bulvarı’na geldiği belirtildi.

Bilindiği gibi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistler Timur İbragimov, Süleyman (Marlen) Asanov, Memet Belalov, Server Zekeryayev, Ernest Ametov ve Seyran Saliyev’in evlerinde arama düzenledi.

Evlerinde arama yapılan 6 Kırımlı Müslüman Akmescit'te FSB binasına götürülürken, onlara destek vermek için gelen ve gözaltına alınan soydaşları Bahçesaray polis şubesine götürüldü. Aramalar sırasında işgalci kolluk kuvvetleri görevlilerin her zamankinden daha da sert davrandığı belirtildi. Avukatların olay yerlerine geçmesine izin verilmediği, internet, telefon bağlantısının bloke edildiği, tüm şehrin kuşatıldığı aktarıldı.

Bahçesaray’da 15 Kırımlı Müslüman gözaltına alındı. Evlerinde arama yapılan Kırımlı Müslümanlara desteklerini gösterdiklerinden dolayı gözaltına alınan 9 Kırım Tatar aktivist, Rusya İdari Hukuku’nun 20.2.2. maddesinin 1. Fıkrasına göre “vatandaşların kamuya açık yerlerde kamu düzeninin bozulmasına neden olarak toplu şekilde bulunmalarını ve/veya hareket etmelerini organize etmek”le suçlanıyor.

Gözaltıların ardından Rus propaganda medyaları, işgal edilen Kırım’da Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir’in faaliyetlerini güya engellendiğine dair bilgiler yaydı.

SON HABERLER