loader
TACİKİSTAN'DA İSLAM KARŞITI POLİTİKA AĞIRLAŞIYOR: ÜLKEDEKİ CAMİLERİN YARISI KAPATILDI

TACİKİSTAN'DA İSLAM KARŞITI POLİTİKA AĞIRLAŞIYOR: ÜLKEDEKİ CAMİLERİN YARISI KAPATILDI

Köklü Değişim Medya

Tacikistan hükümeti Din ve Gelenek İşleri Komitesi Başkanı Hüseyin Devletzade, basın mensuplarına konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Söz konusu camilerin çoğu gerekli belgeleri düzenlemeden inşa edildi ve faaliyetlerini sürdürdü. Kendilerine kayıt prosedüründen geçmeleri için zaman tanındı, ancak belirlenen sürelerde işlemleri tamamlamadılar ve bu nedenle kapatıldılar" ifadelerini kullandı.

35 imam görevden uzaklaştırıldı

Devletzade, ayrıca çalışmak için gerekli belgelere sahip olmayan 35 imamın görevlerinden uzaklaştırıldığını da sözlerine ekledi.

Yerel yönetimlerin vereceği kararlar doğrultusunda, kapatılan camilerin bir kısmının ihtiyacı olan ailelere konut olarak kullanmaları için teslim edileceği, diğer bir kısmının ise kültür evi, çay evi, sağlık merkezi ve kreş olarak kullanılacağı bildiriliyor.

Tacikistan’da din toplum hayatından kovulmaya çalışılıyor

Geçtiğimiz hafta ajanslara düşen benzer bir haberde de; Tacikistan'da yaklaşık 2.000 camii ibadete kapatılarak sosyal yaşam alanlarına çevrildiği bildirilmişti.

Tacikistan Din İşleri Komitesi Başkanı Hüseyin Şokirov 5 Şubat günü yaptığı açıklamada; Devlet kontrolü altında olmayan 2.000 camiinin sosyal yaşam alanlarına çevrileceğini duyurmuş, "Biz bu camilerin yöneticilerine devletin zorunlu kıldığı standartları yerine getirmeleri için süre verdik. Onlar ise buna uymadılar. Bu camiiler dönüştürülecek" demişti.

Önemli ölçüde Özbek azınlığın da yaşadığı Tacikistan, 26 senedir İmamali Rahman tarafından yönetiliyor. Cumhurbaşkanı Rahman dini konularda oldukça dışlayıcı önlemleri ile biliniyor. Daha önce dini kıyafetlerin ülkede yasaklanmasını ve kadınların geleneksel Tacik elbiseleri giymesini zorunlu kılan bir kararname çıkartmıştı.

Tacikistan'da hali hazırda kadınların ve 18 yaş altındaki erkeklerin camilere girmeleri yasak. Tacikistan'daki bu uygulamalar Sovyet devirlerini anımsatıyor.

Uzmanlara göre Tacikistan’da din, toplum hayatından tamamen kovulmaya çalışılıyor. Orta Asya'da Müslümanlar dinlerine bağlı bir hayat yaşamak isterken, laiklik anlayışına sahip devletler ise, dini yaşantıya karşı katı kurallar uyguluyor.

SON HABERLER